Mládek napodruhé zkusí prosadit uplatnění části horníků v Diamu | E15.cz

Mládek napodruhé zkusí prosadit uplatnění části horníků v Diamu

Důl Darkov
Důl Darkov
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) zkusí příští středu na jednání vlády opětovně prosadit, aby část zaměstnanců, kteří by byli propuštěni z černouhelné firmy OKD, zaměstnal státní podnik Diamo. Vyplývá to z programu jednání vlády. Novou práci by podle ministerstva průmyslu (MPO) mohlo získat až 250 lidí.

Podle předkládací zprávy materiálu by se horníci v rámci Diama podíleli na odstraňování následků bývalé hornické činnosti a revitalizaci území. Šlo by zejména o zaměstnance starší 55 let a zaměstnance s nejvýše dosaženým základním vzděláním, u kterých lze očekávat nejobtížnější umístění na trhu práce. Projekty programu revitalizace pro horníky v rámci Diama mají vyjít na 2,59 miliardy korun.

„Tento návrh řešení nepřináší požadavky na další finanční prostředky, neboť o požadovanou částku 2,59 miliardy Kč by byla ponížena vládou schválená garance 20 miliard korun určená na financování projektů revitalizace Moravskoslezského kraje,“ podotýká ve zprávě MPO.

Moravskoslezské firmy mohou ihned zaměstnat desítky lidí z OKD
Velké firmy v Moravskoslezském kraji mohou ihned nabrat desítky zaměstnanců těžební společnosti OKD v případě, že by začala propouštět. Šlo by ale téměř výhradně o pozice vhodné pro techniky či mechaniky z povrchových pracovišť. Horníci z hlubinných pracovišť, navíc mnohdy s poškozeným zdravím, by moc šancí okamžitě sehnat místo neměli, zjistila ČTK. Firma OKD na sebe tento týden podala u soudu insolvenční návrh.

První jednání nedopadlo, ANO zřemě Mládka odmítá

Vláda se materiálem zabývala již tento týden, jednání o bodu bylo ale přerušeno. Mládek si již během jednání kabinetu na twitteru postěžoval, že dohoda „těžko leze přes ANO“.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že ministři diskutovali především o tom, jak by krok změnil pořadí odstraňování jednotlivých starých ekologických škod státem.

„Máme tady dál stovky ekologických zátěží, které mají různou urgenci z pohledu dopadu na životní prostředí. Je jasné, že tento zásah, pokud bychom si vybrali některé jen v Moravskoslezském kraji, by značně naboural jejich pořadí,“ uvedl Brabec. Dodal, že pracovní skupina složená z jeho resortu, MPO a ministerstva financí by měla do dalšího jednání vlády dopady navrhované varianty posoudit.

OKD došly peníze, dluží 17 miliard

Firma OKD v úterý podala sama na sebe insolvenční návrh. Spojila ho s návrhem na reorganizaci. OKD má nyní zhruba 9800 kmenových pracovníků, 2500 zaměstnanců dodavatelských firem a 200 agenturních pracovníků. Uzavření společnosti by dopadlo i na tisíce míst v návazných profesích.

Vláda počítá kromě zaměstnání části propuštěných horníků v Diamu také s příspěvky propuštěným horníkům, rekvalifikacemi či dotovanými pracovními místy. Také o těchto krocích by měl kabinet jednat ve středu. Ještě před tím by se mělo sejít předsednictvo tripartity.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah