Horníkům z OKD by mohlo pomoct státní Diamo, navrhují odbory

Těžební firma OKD podala sama na sebe insolvenční návrh. Uvedla v něm, že dluží přes 17 miliard a má nejméně 650 věřitelů. Majetek nedosahuje ani sedmi miliard. Provoz zatím dál pokračuje. „V této chvíli se nedá mluvit o jistotě. Je to ale krok směrem, který se dal předpokládat. Ideální by bylo rychlé rozhodnutí soudu o insolvenci,“ uvedl Středula.
Odbory vládu za postup při řešení situace chválí. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už několikrát zopakoval, že dluhy firmy stát platit nebude, soustředí se na pomoc zaměstnancům. Kabinet zvažuje dřívější penzi pro horníky, a to ne o pět, ale o šest či sedm let. Ministerstvo průmyslu chystá sociální program. Obsahuje příspěvky. Návrh počítá s posílením úřadů práce v regionu, rekvalifikacemi, podporou pracovních míst či zaměstnáním lidí nad 55 let ve státním podniku Diamo.
Právě případné zapojení firmy Diamo i do řešení by odbory viděly jako vhodnou variantu. „Je to společnost, která těžbě rozumí a zvládá procesy s uzavíráním dolů,“ uvedl Středula. Správce by mohl OKD s těžbou pronajmout, zdravé části firmy odprodat.
Kolektivní smlouva ještě na dva roky
Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) má firma „spoustu závazků z kolektivní smlouvy“. Středula zdůraznil, že při případném převzetí společnosti je nutné dodržovat i kolektivní dohodu. „Je to dohoda jako každá jiná, nelze ji zpochybňovat. Uzavřela se v době, kdy návrh na insolvenci vůbec nebyl ve vzduchu. Platí stejně jako například smlouvy na dodávku energie,“ dodal odborář.
Kolektivní smlouva v OKD platí od ledna 2014 do roku 2018. Upravuje bezpečnost, vyjednávání s odbory, dovolené i odměňování zaměstnanců.