Moody’s: Evropské automobilky přijdou o miliardy | E15.cz

Moody’s: Evropské automobilky přijdou o miliardy

Továrna Audi v Ingolstadtu
Továrna Audi v Ingolstadtu
• 
ZDROJ: profimedia.cz

tzv

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Česku automobilový průmysl táhne maloobchodní prodeje, v Evropě automobilky trpí. Podle analýzy ratingové agentury Moody’s čtyři z největších evropských výrobců přijdou letos o pět miliard eur. Poptávka po autech totiž propadla na nejnižší úroveň za posledních dvacet let.

Souhrnnou ztrátu ve výši pět miliard korun – stejnou jako loni – vykážou podle Moody’s Ford, GM, Fiat–Chrysler a Peugeot–Citroën. Tato čtveřice je k poklesu mnohem náchylnější, protože její hlavní odbytiště je jih Evropy – Španělsko, Itálie a Francie. „Dále se držíme předpovědi, že trh s menšími auty letos v Evropě klesne o pět procent,“ uvedla agentura.

Poslední čísla byla tragická. V květnu padly prodeje s meziročním poklesem skoro šest procent na dvacetileté minimum, v červnu s propadem 5,6 procenta na sedmnáctileté minimum. V EU se v červnu registrovalo 1,18 milionu nových aut. Výsledky letní sezony prodeje aut v Evropě budou zveřejněny až 17. září.

Přes negativní letošní výhled je pozitivní zprávou předpověď pro příští rok. Moody’s má za to, že prodeje automobilů v západní Evropě se letos dotkly dna a v roce 2014 trh poroste o tři procenta. Předpoklad se opírá o očekávané oživení v Evropě.

Akcie automobilek na zprávu ratingové agentury reagovaly poklesem. Peugeot padal skoro o dvě procenta, Fiat o více než tři procenta.

Autor: tzv

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah