Moody's snížila úvěrový rating ČEZ, kvůli cenám elektřiny | E15.cz

Moody's snížila úvěrový rating ČEZ, kvůli cenám elektřiny

ředitel ČEZ Daniel Beneš
ředitel ČEZ Daniel Beneš
• 
ZDROJ: Anna Vackova/E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dlouhodobě nízké velkoobchodní ceny elektřiny podkopávají ziskovost společnosti ČEZ. Uvedla to mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service. Právě kvůli tomu energetickému obru snížila úvěrový rating o jeden stupeň na A3 z dosavadní známky A2. Výhled nového ratingu je stabilní, uvedla agentura.

ČEZ je podle Moody's vzhledem k převažujícímu typu výroby energie zvláště vystaven výkyvům velkoobchodních cen. Ty se po prudkém poklesu minulých let sice od loňska stabilizovaly, v příštích dvou až třech letech ale bude jejich nadále nízká úroveň dál tlačit dolů provozní hotovostní toky společnosti. Tento ukazatel se podle Moody's začne stabilizovat až ke konci desetiletí.

ČEZ: Snížení ratingu není překvapením

„Předchozí rating od Moody's měl negativní výhled již více než dva roky, což je nezvykle dlouhá doba. Jelikož se za tuto dobu nezlepšily podmínky na trhu s elektřinou, snížení ratingu není překvapením,“ reagoval na dotaz ČTK mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. V letošním roce byl podle něj snížen rating i jiným velkým evropským energetikám, například EDF, E.ON a Fortum.

„Se snížením ratingu na A3 nám byl zároveň upraven výhled na stabilní, což znamená, že za nezměněných okolností ratingová agentura neočekává další úpravy ratingu, ať již nahoru, nebo dolu,“ dodal mluvčí ČEZ.

Tlak na ziskovost dál zvyšuje nedávná změna politiky vyplácení dividend, kdy se jejich podíl na zisku zvýšil z předešlých 50 - 60 procent na 60 - 80 procent, uvedla agentura. Moody's také upozornila, že ČEZ již dokončuje rozsáhlý investiční program, a měl by proto od roku 2016 vykazovat zlepšené hotovostní toky. U nich však agentura čeká zlepšení nejdříve od roku 2018.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah