Moskva chce v Íránu stavět osm jaderných reaktorů, pomůže mu i půjčkou | E15.cz

Moskva chce v Íránu stavět osm jaderných reaktorů, pomůže mu i půjčkou

Íránský jaderný reaktor v Araku
Íránský jaderný reaktor v Araku
• 
ZDROJ: Nanking2012, Wikiemdia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko má v plánu postavit v Íránu osm jaderných reaktorů. Teheránu Moskva poskytne také půjčku 2,2 miliardy eur (59,5 miliardy korun) určenou na energetické projekty, uvedl ruský prezident Vladimir Putin.

„Našim íránským partnerům budeme dál pomáhat v jaderném programu, včetně obohacování uranu,“ řekl Putin. Ruský prezident se v pondělí v Baku setká se svým ázerbájdžánským a s íránským protějškem Ilhamem Alijevem a Hasanem Rúháním.

Na setkání by se kromě energetiky měli zabývat například také obnovou železničního spojení mezi svými zeměmi, což je podle Putina důležité pro rozvoj celého regionu kolem Kaspického moře.

Přečtěte si:

Ruský koncern Rosatom už dříve o plánu na výstavbu osmi jaderných reaktorů v Íránu informoval. O čtyři jaderné bloky by měl rozšířit elektrárnu v Búšehru, s jejíž stavbou už v minulosti Rusko Íránu pomáhalo. Místo výstavby dalších reaktorů známo není.

Rusko bylo kromě USA, Číny, Francie, Británie a Německa jedním z účastníků rozhovorů, na nichž se dojednala dohoda omezující íránský jaderný program. Součástí dohody byl mimo jiné převoz většiny íránských zásob obohaceného uranu do Ruska.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah