Chameneí: Jaderná dohoda zatím prostým Íráncům nic nepřinesla | E15.cz

Chameneí: Jaderná dohoda zatím prostým Íráncům nic nepřinesla

Alí Chameneí, Írán
Alí Chameneí, Írán
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prostí Íránci nemají žádný prospěch z jaderné dohody uzavřené loni v létě se světovými mocnostmi, uvedl íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. "Nebyly ty sankce zrušeny, aby změnily životy lidí? Je vidět nějaký dopad na životy lidí za posledních šest měsíců?" citovala Chameneího íránská státní média.

Chameneí uvedl, že sankce měly být zrušeny rychle. „Teď se ale hovoří o postupném rušení sankcí. Proč?“ dodal s tím, že zahraniční společnosti i nadále v Íránu neinvestují. Jak poznamenala agentura Reuters, velké evropské banky a investoři se drží zpátky, pokud jde o obchodování s Teheránu a to zejména z důvodu, že nadále platí americké sankce vyhlášené vůči této zemi. Komplikací jsou rovněž i složité íránské právní předpisy, nedostatek transparentnosti v bankovním systému, nejasné mechanismy pro řešení sporů i problémy s korupcí.

Íránský duchovní vůdce, který má poslední slovo ve všech státních záležitostech v zemi, prohlásil, že Spojené státy i navzdory dohodě s velmocemi pokračují v poškozování íránských hospodářských vztahů s ostatními zeměmi. Teherán podle něj nepřistoupí na žádné další rozhovory s Washingtonem, protože Američané jadernou dohodu porušují.

Jednání s takovou vládou znamená odklon od správné cesty vedoucí k vyspělosti země

„Říkají nám: Promluvme si rovněž o regionálních tématech. Zkušenosti, které máme s jadernou dohodou, ale ukazují, že Američanům nelze v žádném případě věřit,“ prohlásil Chameneí. „Jednání s takovou vládou znamená odklon od správné cesty vedoucí k vyspělosti země, jde o ukázku politiky tyranizování v praxi,“ dodal.

Historická dohoda byla uzavřena loni v červenci se šesti velmocemi (USA, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo). Írán se zavázal k omezení části svých jaderných provozů a ke splnění další řady podmínek. Výměnou byly zrušeny mezinárodní sankce, které byly na Írán uvaleny za jeho předchozí neochotu vyjasnit sporné body jaderných aktivit. Dohoda vstoupila v platnost letos v lednu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video