Na solárních podvodech podíl nemám, brání se u soudu Vitásková | E15.cz

Na solárních podvodech podíl nemám, brání se u soudu Vitásková

Na solárních podvodech podíl nemám, brání se u soudu Vitásková
Alena Vitásková
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková u brněnského krajského soudu opakovaně důrazně popřela, že by měla cokoli společného s údajnými podvody se dvěma solárními elektrárnami v Chomutově. Uvedla, že proti podvodům se soláry sama bojovala.

Obžalobu považuje za vykonstruovanou, nepodloženou a především nepravdivou. Žalobce Radek Mezlík navrhuje Vitáskové za zneužití pravomoci úřední osoby devět let vězení. Předsedkyně ERÚ čelí obžalobě z podvodů společně s dalšími devíti lidmi.

Rozsudek v kauze padne podle soudce Aleše Novotného patrně v lednu příštího roku. Předsedkyně ERÚ měla dnes právo poslední řeči před vynesením verdiktu. Podle spisu pozastavila řízení o odebrání licencí solárním elektrárnám v Chomutově, které dostaly povolení od ERÚ pro zahájení provozu údajně za sporných okolností.

Pro solární elektrárny, které získaly licenci do konce roku 2010, v Česku platily výhodné výkupní ceny za energii. Z těch s licencí od ledna 2011 se elektřina vykupovala za polovinu. Elektrárny bratří Alexandra a Zdeňka Zemkových a synů miliardáře Zdeňka Zemka staršího získaly licence od ERÚ po četných problémech doslova v posledních hodinách roku 2010.

Energetický úřad podporu nevypíše, dokud dotace neschválí Brusel

Přiznala se jim tedy výhodnější výkupní cena za energii dodanou do veřejné sítě, čímž podle žaloby dosud vznikla škoda 300 milionů korun. Časem by se prý mohla vyšplhat až na dvě miliardy korun.

Vitásková u soudu zdůraznila, že na Energetický regulační úřad nastoupila až v srpnu 2011 a nemohla tedy udílení licencí ovlivnit. „Trvám na své nevině. Solární elektřina byla zneužita k tunelování České republiky,“ uvedla Vitásková s tím, že kauza má za cíl ji dostat pryč z postu předsedkyně ERÚ. Doplnila, že podpora solární energie v Česku byla silně „překompenzovaná“.

V minulosti na to podle ní poukázal i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Výkupní ceny za solární energii jsou garantovány na 20 let. NKÚ ale zjistil, uvedla předsedkyně, že návratnost investice do výstavby solární elektrárny za starých cen se pohybovala okolo sedmi let, a to právě kvůli údajně příliš štědré podpoře majitelů solárních elektráren.

Závěrečné řeči se konaly od této středy. Tři dny mluvili advokáti obžalovaných. Většina z nich poukazovala na to, že ve věci je 20 znaleckých posudků dokládajících, že elektrárny bratří Zemků splňovaly podmínky pro zahájení provozu do konce roku 2010, měly tak nárok na vydání licencí ještě v roce 2010, a tedy i na výhodnější výkupní cenu energie. Proces v kauze trvá zhruba 1,5 roku.

Omluva z jednání

Vitásková se účastnila jen zahájení, pak se z jednání omluvila. Očekávalo se, zda přednese závěrečnou řeč. Kritizovala v ní někdejší poměry na ERÚ i politiku způsobu podpory solární energie ze strany státu. Uvedla, že po zmatcích se solární energií hrozily obdobné problémy i s biometanem.

V kauze chomutovských elektráren jde podle žalobce Mezlíka o to, že údajně nebyly ke konci roku 2010 v takovém stavu, aby mohly dostat licenci. Spis uvádí, že některé dokumenty k jejich stavu, předložené ERÚ, byly zfalšované. Vedení úřadu prý navíc za nestandardních okolností vedlo opakované řízení s majiteli elektráren tak, že na poslední chvíli licenci dostali. Vedení ERÚ pak údajně sporné udělení licencí neřešilo.

Ještě v roce 2008 bylo v Česku pouze 249 solárních elektráren. Jejich počet vzrostl počátkem roku 2010 na 6032 a k 1. lednu 2011, do kdy platily ještě velmi výhodné ceny za dodanou energii do sítě, jich bylo licencováno již 12 861. Změna ve výkupních cenách nastala rozhodnutím zákonodárců. Snížili ji, protože tak chtěli omezit nákladnou podporu fotovoltaiky v zemi.

Alena Vitásková: Nevidím pro své sesazení jediný důvod

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!