Nápojářskému koncernu Pepsi klesl zisk o 13 procent, přesto překonal očekávání | E15.cz

Nápojářskému koncernu Pepsi klesl zisk o 13 procent, přesto překonal očekávání

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americkému výrobci nealkoholických nápojů PepsiCo klesl ve druhém čtvrtletí zisk o 13,7 procenta na 1,82 miliardy dolarů (40,3 miliardy korun). Důvodem byly hlavně vyšší náklady na dopravu a suroviny. Výsledky však překonaly očekávání analytiků a příjmy naopak rostly. Vyplývá to z dnešního prohlášení.

Zisk na akcii bez mimořádných položek činil 1,61 dolaru a překonal odhady analytiků dotazovaných agenturou Thomson Reuters, kteří čekali zisk 1,52 dolaru na akcii. Příjmy stouply o 2,4 procenta na 16,09 miliardy dolarů. K růstu přispěly hlavně vyšší příjmy severoamerické divize Frito-Lay, které vykompenzovaly slabší poptávku po nápojích. Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů se zvýšily o 2,6 procenta.

Nápojové divizi, která vyrábí sycené nealkoholické nápoje, se nedaří zvrátit pokles tržeb, který trvá již několik čtvrtletí. Důvodem je změna preferencí spotřebitelů, kteří dávají přednost nápojům s menším obsahem cukru. Tržby nápojové divize v Severní Americe se snížily o jedno procento na 5,19 miliardy dolarů.

Ve snaze zmírnit negativní dopad prodeje sycených nápojů na hospodaření se PepsiCo soustředí na růst v divizi lehkého občerstvení Frito-Lay, kde experimentuje s novými příchutěmi, zdravějšími metodami přípravy a designem obalů. Tržby divize ve čtvrtletí stouply o 4,3 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah