Po bitcoinu se Buffett pustil do Coca-Coly. Už to není tak výdělečný byznys jako dřív, tvrdí | E15.cz

Po bitcoinu se Buffett pustil do Coca-Coly. Už to není tak výdělečný byznys jako dřív, tvrdí

sou

Warren Buffett se domnívá, že změna spotřebitelského chování snižuje obchodní potenciál americké nápojářské společnosti Coca–Cola. Podobně je na tom podle něj i společnost Kraft Heinz.

Miliardář, obchodník s akciemi a filantrop Warren Buffett znovu předpovídá budoucnost – tradiční nealkoholický nápojář Coca-Cola a potravinový gigant Kraft Heinz prý mají ta nejlepší léta už za sebou. „Je to sice dobrý byznys, ale ne takový jako před deseti lety,“ řekl předseda a výkonný ředitel holdingové společnosti Berkshire Hathaway Buffett pro CNBC.

„Jsou tu dva důvody. Jedním je, že lidé dnes více než dřív experimentují s různými dietami. Je tu sice velká míra loajality, ale ne taková jako dřív,“ okomentoval miliardář, který je někdy přezdíván také jako Věštec z Omahy.

Růst zisku Coca-Coly překonal odhady, firma ve čtvrtletí vydělala téměř třicet miliard

Druhým důvodem podle Buffetta je, že řetězce mají dnes ve Spojených státech silnější postavení než výrobci spotřebního zboží. Když se v roce 2009 jeden z největších velkoobchodů, americký Costco, rozhodl, že kvůli vysoké ceně přestane nabízet Coca-Colu, nápojářská firma to přežila.

„Pokud se ale dnes Costco rozhodne přestat nabízet více značek nápojů od Coca-Coly, může to firma pocítit více než obchodník,“ řekl Buffett.

Jak vybudovat odolné soukromé portfolio

Společnosti Coca-Cola a jeho konkurent Pepsi dlouhodobě čelí propadům prodejů svých slazených nápojů, přesto Coca-Cola minulý měsíc zveřejnila čtvrtletní zprávu zisku a tržeb, které předčily očekávání analytiků. Prodeje podle CNBC táhly zejména dietní Coca-Cola a nové značky.

Společnost Berkshire Hathaway pořádala v sobotu v Omaze výroční zasedání, kterého se kromě Buffetta a jeho dlouhodobého investičního partnera a místopředsedy společnosti Charlieho Mungera zúčastnily i tisíce návštěvníků. Buffet během zasedání znovu zopakoval i svůj skeptický pohled na bitcoin, který nevnímá jako investici, ale jako „jed pro krysy“.

Bitcoin si výsadní postavení mezi virtuální měnami prozatím udrží, tvrdí šéf Kryptofondu Štaňko
Jak na pitný režim: Kolik sklenic vody představuje „denní optimum“?
Buffett kritizuje bitcoin už roky. Lidé ale prý pořád nechápou, že nákup kryptoměny není investicí

Autor: sou
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!