Německá solární horečka trvá navzdory krácení dotací | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Německá solární horečka trvá navzdory krácení dotací

Německá solární horečka trvá navzdory krácení dotací
Fotovoltaické panely na střeše statku v Bavorsku.
• 
ZDROJ: profimedia.cz

hop

Solární boom v sousedním Německu pokračuje navzdory tomu, že vláda v Berlíně razantně snížila státní dotace pro výkup „zelené“ elektřiny. Němci vloni připojili do sítě téměř stejné množství solárních panelů jako v rekordním roce 2011.

Od ledna do listopadu 2012 byla podle Spolkového statistického úřadu do sítě připojena nová solární zařízení o celkovém výkonu 7300 megawatt. Nově instalovaný výkon už potřetí v řadě přesáhl cíle stanovené spolkovou vládou. Kabinet Angely Merkelové si stanovil cíl roční přírůstek na 2500 až 3500 megawatt. Ten Němci překročili více než dvojnásobně.

Cílem Německa, které se rozhodlo opustit do roku 2022 jadernou energii, je vyrábět ze slunce 52 tisíc megawatt. Do té doby bude Berlín za připojené zdroje vyplácet dotace, které zaplatí všichni daňoví poplatníci. Při současném tempu dosáhne Německo svého cíle v roce 2015.

Vláda Angely Merkelové snížila garantované výkupní ceny solární energie vloni v dubnu ve snaze boom zbrzdit. Snížila podporu především velkých solárních farem. Malí uživatelé, kteří si dají panely typicky na střechu, ale dál mohou počítat s výkupní cenou 19,5 centu za kilowatthodinu. Fotovoltaika se na celkové německé spotřebě energie podílí pěti procenty.

Pro mnoho Němců je dnes výroba energie z vlastních panelů na střeše výhodnější než její odběr ze sítě. Za kilowatthodinu Němci na trhu zaplatí 25 centů, z panelu si ji s náklady na instalaci vyrobí za 15 až 18 eurocentů, píše deník Frankfurter Allgemeine. Když se k tomu ještě přidají rekordně nízké ceny panelů způsobené levnou čínskou konkurencí, instalace solárních panelů v Německu nikdy nebyla výhodnější.

V Německu byly na konci listopadu nainstalovány panely o celkové kapacitě 32.059 megawatt. „Solárníci“ tím předhonili výrobce elektřiny z větru. Podle fundovaných odhadů jsou Německu větrné farmy o celkové kapacitě 31.200 megawatt. Výroba z větru je ale efektivnější, protože častěji fouká, než svítí slunce.

Autor: hop
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!