Německo povolilo vývoz transportérů BVP z Česka do Iráku | E15.cz

Německo povolilo vývoz transportérů BVP z Česka do Iráku

Bojové vozidlo pěchoty
Bojové vozidlo pěchoty
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Celkem 280 bojových vozidel pěchoty (BVP) může zamířit do Iráku. Německo udělilo zbrojařské Excalibur Group příslušné povolení. Transportéry pravděpodobně vyrobené v bývalém Československu patřily armádě někdejší NDR, do Česka se dostaly přes Švédsko. Německá vláda už dříve dala najevo, že s tímto obchodem nemá problém, protože podporuje vládu v Bagdádu v boji proti islámským radikálům. Excalibur nyní k vývozu potřebuje získat licenci českého ministerstva průmyslu a obchodu.

Souhlasné stanovisko německého ministerstva obrany k vývozu 280 vozidel BVP-1 pro iráckou armádu obdržela obchodní agentura Real Trade Praha, která je součástí Excalibur Group. „Proces licenčního řízení trval více než rok a německým orgánům jsme dokládali detaily projektu,“ uvedl ředitel skupiny Excalibur Petr Němec. Souhlas podle něj svědčí o tom, že kontrakt je v souladu s bezpečnostní politikou mezinárodního společenství.

Práce pro 350 lidí na několik let

Zakázka podle firmy znamená práci pro 350 zaměstnanců zbrojovky Excalibur Army ve Šternberku na několik let. Podnik by měl navíc v souvislosti s kontraktem postupně přijmout desítky mechaniků těžkých motorových vozidel a inženýrů. „Na tento kontrakt jsou navázány další zakázky v oblasti náhradních dílu i dalších průmyslových výrobků, které jsou ve stádiu kontraktačních jednání,“ uvedla společnost.

Podle dřívějších informací médií obchod upoutal kritickou pozornost ve Švédsku, které BVP od Německa koupilo a později prodalo do Česka. Veřejnoprávní Švédský rozhlas počátkem března upozornil, že švédské zákony zakazují prodej výzbroje do zemí, kde se odehrává válečný konflikt. Po právní stránce je ale podle švédských expertů zřejmě vše v pořádku, protože Švédsko si na rozdíl od Německa ve smlouvě nevymínilo svůj souhlas pro další případný prodej.

Excalibur Group
Holding Excalibur Group zastřešuje průmyslové a obchodní společnosti v Česku a na Slovensku. Jeho součást Excalibur Army provozuje bývalý vojenský opravárenský závod ve Šternberku, který zajišťuje servis a modernizaci vojenské pozemní techniky. Součástí skupiny je také výrobce brzd pro kolejová vozidla DAKO-CZ a producent speciálních nástaveb a kontejnerů Karbox.
Na Slovensku k holdingu náleží firma MSM Martin, která má v dlouhodobém pronájmu od ministerstva obrany vojenské podniky v Banské Bystrici, Novákách a Trenčíně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah