Německý fond koupil výrobce kávy Douwe Egberts, chce konkurovat Nestlé | E15.cz

Německý fond koupil výrobce kávy Douwe Egberts, chce konkurovat Nestlé

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: Karen Bryan

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá investiční společnosti Joh. A. Benckiser (JAB) koupí za 7,5 miliardy eur (téměř 194 miliard korun) nizozemského výrobce kávy Douwe Egberts. JAB zařadí Douwe Egberts do svého portfolia značek kávy, kde se od minulého roku nachází také Caribou Coffee nebo Peet's Coffee & Tea.

Jan Bennink, Generální ředitel nizozemské firmy D.E Masters Blenders 1753, která prodává kávu i čaj, po převzetí odstoupí.

Podle D.E Masters Blenders 1753, která vlastní také značky kávy Senseo a značku čaje Pickwick Tea, JAB podle předběžné dohody zaplatí za jednu akcii nizozemské firmy 12,50 eura. Je to méně než původní návrh JAB, který počítal s cenou 12,75 eura za akcii. D.E Master Blenders nevysvětlila, proč k tomuto posunu došlo. Akcie firmy dnes kolem poledne na burze ztrácely zhruba do půl procenta a pohybovaly se kolem 12,18 eura za akcii.

JAB je investičním nástrojem miliardářské rodiny Reimannů a buduje si portfolio značek kávy, aby v tomto globálně rostoucím sektoru získala silnou pozici. JAB dosud byla největším akcionářem v D.E Masters Blenders, kde měla 15 procent akcií.

Podle BBC napsal, že JAB uvažuje o možnosti vytvořit společnost na výrobu nápojů, která by konkurovala potravinářskému koncernu Nestlé. Ten je největším světovým hráčem na světovém trhu s kávou. Švýcarský koncern loni podle organizace Euromonitor International prodal kávu za 17,1 miliardy dolarů. Druhou příčku drží Mondelez International (dříve Kraft) s loňským prodejem kávy za 8,32 miliardy dolarů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah