Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily | E15.cz

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: M. Movchin via Wikimedia COmmons (CC BY-SA 3.0)

Arsen Lazarevič

Jen 15 procent všech prodaných automobilů v Nizozemsku budou v roce 2025 tvořit elektromobily. Návrh na omezení fosilních aut tak podle ministra ekonomiky nedává smysl.

Elektromobily si získaly srdce ekologů, protože jsou ohleduplnější k přírodě, a především k plicím spoluobčanů. Také proto nizozemská vláda stále aktivněji uvažuje o tom, že od roku 2025 zakáže prodej nových benzinových a naftových automobilů. Konvenční automobily by měly být nahrazeny auty s nulovými emisemi, tedy nejspíše elektromobily.

V čele této iniciativy stojí labouristický poslanec Jan Vos, který chce tímto způsobem bojovat proti klimatickým změnám. „Potřebujeme se zbavit emisí oxidu uhličitého a celkově změnit způsob, jak se používají fosilní paliva, pokud chceme ochránit naši planetu,“ řekl Vos.

Skoro miliarda. Síť dobíječek pro elektromobily vznikne za evropské peníze

Návrh zákona, který už byl schválen dolní komorou parlamentu, by však umožnoval starším benzinovým a naftovým autům, aby se pohybovala po nizozemských cestách. „Takové opatření není dostatečné pro úplnou eliminaci diselových a naftových automobilů,“ dodal poslanec.

Návrh má také odpůrce. Podle ministra ekonomiky Henka Kampa bude v roce 2025 nejvýše 15 procent všech prodaných automobilů mít čistě elektrický pohon. Aktivní v podpoře elektromobilů je také Norsko, kde přibližně každý čtvrtý prodaný automobil je na elektrický pohon nebo plug-in hybrid. Podle nedávných odhadů Bloombergu by cena elektromobilů mohla dosáhnout parity s běžnými konvečními vozy přibližně v roce 2023.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!