Norové zaplatí průzkum možného uložení CO2 na Břeclavsku | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Norové zaplatí průzkum možného uložení CO2 na Břeclavsku

Norové zaplatí průzkum možného uložení CO2 na Břeclavsku
ilustrační foto
• 
ZDROJ: e15, anna vackova

ČTK

Česká geologická služba (ČGS) prozkoumá možnost ukládání CO2 na Břeclavsku v jednom z vytěžených ložisek ropy. Více než 61 milionů korun na výzkumný projekt získala z Norských fondů. Projekt musí být ukončen do dubna příštího roku.

Projekt má mimo jiné zjistit, zda jsou technologie ověřené v laboratoři vůbec použitelné v terénu. „Dílčí cíle projektu pak zahrnují posouzení vybrané geologické struktury jako potenciálního úložiště CO2 a posouzení potenciálu horninových struktur Karpatské soustavy v ČR pro tento účel,“ uvedli autoři projektu, kteří na něm spolupracují s několika organizacemi včetně ÚVJ Řež či brněnskou Masarykovou univerzitou.

„Není úplně jasné, zda je vybraná lokalita pro uložení CO2 vůbec vhodná,“ podotkl Vít Hladík z České geologické služby. Projekt navíc může narazit na odpor místních, kteří se budou obávat dopadů v Česku nevyzkoušené technologie. Pomoci přesvědčit je a odbourat jejich obavy má další projekt podpořený z Norských fondů.

Masarykova univerzita v Brně získala přes 7,2 milionu korun na to, aby ve spolupráci s univerzitou Norges Tekniks informovala veřejnost o dopadech globálního oteplování a podělila se o zkušenosti se zachycováním a ukládáním CO2 v zemích, kde se do toho už pustili.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!