Nošovický Hyundai zrušil výrobu převodovek. Zhotovovat bude baterie do elektromobilů | e15.cz
Štítek Premium

Nošovická Hyundai částečně zrušila výrobu převodovek. Zhotovovat bude baterie do elektromobilů

Výroba v nošovické továrně Hyundai
Výroba v nošovické továrně Hyundai
• 
ZDROJ: Hyundai Motor Manufacturing Czech
Jiří Liebreich

Jiří Liebreich, inf

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Pro odbyt nových aut se spalovacími motory nebude za pár let na evropských trzích prostor. Vyplnit ho mají elektromobily, čemuž se musejí už nyní přizpůsobovat finální výrobci i dodavatelé. Výjimkou není ani nošovický závod automobilky Hyundai. Kvůli slábnoucí poptávce zrušil výrobu v jedné ze dvou hal, které produkovaly vícestupňové převodovky. Ty jsou potřeba u konvenčních aut, ne u elektromobilů. Uvolněnou výrobní halu nyní Hyundai přestavuje tak, aby v ní koncem tohoto roku mohla nově zkompletovávat baterie do elektromobilů. Změna ovlivňuje více než dvě stě zaměstnanců.

Závod začal manuální šestistupňové převodovky produkovat ve dvou výrobnách od roku 2008 a 2012. Ročně jich zhotovil až 530 tisíc. Některé pro vlastní účely – například do vozů i30 či Tucson –, jiné pro sesterské závody Hyundai v Turecku či v Rusku (do loňska), ale i pro společnost Kia Slovensko. Poptávka zákazníků po vícestupňových převodovkách nicméně v posledních letech klesala, a to jak kvůli rostoucímu zájmu o automatické řazení, tak kvůli růstu objemu výroby hybridů a elektromobilů.

Koncem loňského roku tak Hyundai ukončila provoz v jedné ze dvou „převodovkáren“. Halu nyní přestavuje tak, aby zde mohla sesterská Hyundai Mobis kompletovat baterie.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah