NSZ podalo 22 žalob kvůli solárním elektrárnám. Škody jdou do stamilionů | E15.cz

NSZ podalo 22 žalob kvůli solárním elektrárnám. Škody jdou do stamilionů

NSZ podalo 22 žalob kvůli solárním elektrárnám. Škody jdou do stamilionů
solární elektrárna
• 
ZDROJ: Karolina Hniličková, Sedmička

ČTK

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) podalo od roku 2011 celkem 22 správních žalob kvůli udělení licencí solárním elektrárnám. Z toho čtyři žaloby vzešly přímo z iniciativy NSZ, k dalším dostali žalobci podněty od Energetického regulačního úřadu (ERÚ). V diskusním pořadu České televize to dnes řekl šéf žalobců Pavel Zeman.

Žalobci podle Zemana dostali od ERÚ zhruba 120 až 140 podnětů, z toho v 18 případech pak NSZ podalo správní žaloby. Další čtyři žaloby připravilo NSZ z vlastní iniciativy. Mezi ty patří i žaloby podané tento týden, kterými chce NSZ zrušit licence solárních elektráren Saša-Sun a Zdeněk-Sun na Chomutovsku. Podle Zemana žaloby v této věci byly podány už v minulosti, kvůli novému udělení licencí ze strany ERÚ ale musely být podány znovu. ERÚ považuje kroky žalobců za účelové.

Zeman nyní nepředpokládá, že by žalobci chystali další žaloby, v některých případech už totiž vypršela tříletá lhůta, v které se mohou na soud obrátit.

Elektrárny Saša-Sun a Zdeněk-Sun, patřící synům miliardáře Zdeňka Zemka, získaly licence v poslední den roku 2010. Jen díky tomu mají na 20 let zajištěnu cenu za megawatthodinu dodané energie do veřejné sítě 12 150 korun. Od 1. ledna 2011 se tato výkupní cena snížila na 5500 korun za megawatthodinu.

Případ už řeší Krajský soud v Brně. Obžalována je předsedkyně ERÚ Alena Vitásková, bratři Zemkové i několik vedoucích pracovníků ERÚ. Podle žaloby dostaly elektrárny licence předčasně. Jsou v provozu. Spis uvádí, že zatím vzniklá škoda se odhaduje na 300 milionů korun. Za 20 let by mohla dosáhnout dvou miliard korun. Vitásková jakékoli pochybení v kauze odmítá.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!