NWR snížila ztrátu na 3,5 miliardy, tržby klesly o pětinu | E15.cz

NWR snížila ztrátu na 3,5 miliardy, tržby klesly o pětinu

Důl Paskov
Důl Paskov
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Těžební společnost New World Resources (NWR) za devět měsíců letošního roku snížila ztrátu na 128 milionů eur (zhruba 3,5 miliardy korun). Loni za stejné období majitel černouhelné firmy OKD vykázal ztrátu 528 milionů eur (14,6 miliardy korun). Tržby podniku se propadly o 21 procent na 504 milionů eur (necelých 14 miliard korun). Analytici snížení ztráty a pokles tržeb předpokládali.

Snížení tržeb firma přičítá poklesu cen uhlí na světových trzích, ztráta jí klesla díky snižování nákladů. „Na provozní úrovni se nám podařilo stlačit jednotkové hotovostní náklady na těžbu o 16 procent a administrativní a prodejní náklady o 26 procent, čímž jsme za devět měsíců letošního roku dosáhli kladného výsledku EBITDA,“ uvedl předseda představenstva NWR Gareth Penny. Za tři čtvrtletí firma vykázala provozní zisk EBITDA z pokračujících činností čtyři miliony eur, před rokem přitom měla provozní ztrátu 50 milionů.

Firma ve výsledkové zprávě potvrdila výhled celoroční těžby a prodeje uhlí na úrovni 8,75 až devět milionů tun uhlí. Počet zaměstnanců včetně dodavatelských organizací za tři čtvrtletí se meziročně snížil o osm procent na 14 600.

Odvrácení platební neschopnosti

NWR počátkem října dokončila kapitálovou restrukturalizaci, jejímž úkolem bylo odvrátit platební neschopnost podniku. Zahrnovala snížení hodnoty dluhopisů a výrazné rozmělnění podílů akcionářů. Firma snížila zadlužení a zajistila si 185 milionů eur (asi pět miliard korun) nového kapitálu.

Hlavní podíly v NWR drží společnost CERCL Mining a čtyři mezinárodní investiční fondy: M&G, Gramercy, GLG Partners a Ashmore Investments. V CERCL Mining, která se dříve jmenovala BXR Mining, má poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala. Původně patřily BXR Mining téměř dvě třetiny NWR, ale po restrukturalizaci se podíl, nyní držený CERCL Mining, snížil.

Vývoj akcií NWR

Vývoj akcií NWR Autor: E15

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah