Obnovitelné zdroje sílí: loni pokryly 10 procent spotřeby

fotovoltaika

fotovoltaika Zdroj: profimedia.cz

Elektřina z obnovitelných zdrojů v loňském roce pokryla 10,55 procenta tuzemské spotřeby. Největší podíl na výrobě měla elektřina z fotovoltaických elektráren. Za posledních sedm let vzrostla výroba z obnovitelných zdrojů více než dvojnásobně, v roce 2004 tvořila pouze 3,8 procenta domácí spotřeby. Vyplývá to ze zprávy Energetického regulačního úřadu.

Před sedmi lety tvořily většinu výroby z obnovitelných zdrojů vodní elektrárny. Od té doby se však jejich produkce příliš nezvýšila, pohybuje se kolem 2000 gigawatthodin.

Naopak podíl fotovoltaiky se prudce vyhoupl. V roce 2004 slunce vyrobilo jen 100 megawatthodin elektřiny, loni to ale bylo již téměř 2200 GWh. Větrné elektrárny v loňském roce vyrobily 590 GWh elektřiny, v roce 2004 to bylo jen necelých 10 GWh. V posledních letech rostla také výroba energie z biomasy, loni tvořila 1682 GWh.

Vývoj výroby elektřiny z OZE a její podíl na hrubé domácí spotřeběVývoj výroby elektřiny z OZE a její podíl na hrubé domácí spotřebě|ERU

V Česku se loni fotovoltaika na dodávkách energie podílela 2,4 procenty. Německo ze slunce pokrývá asi 4 procenta roční spotřeby elektřiny, musí ale navíc pohánět daleko silnější průmyslový stroj. Nejsilnější ekonomika Evropy má instalované solární elektrárny s kapacitou, která odpovídá výkonu fotovoltaických parků v celém zbytku světa.

Čtěte také:

Beneš: Češi netuší, kolik si za obnovitelné zdroje připlácí

Zdanění fotovoltaiky platí. Ústavní soud stížnost zamítl

.

Solární elektrárny zažily obrovský boom i v Česku – mimo jiné i díky velmi výhodné finanční podpoře. V 2010 tak prudce vzrostl jejich instalovaný výkon na téměř 2000 MW, což je skoro desetina celkového instalovaného výkonu v Česku. S tím souviselo také zdražení elektřiny a vláda proto zavedla opatření, která rozvoj fotovoltaiky omezila.

Vývoj výroby elektřiny v ČR v letech 2007 až 2011Vývoj výroby elektřiny v ČR v letech 2007 až 2011|ERU

Česká republika se v rámci EU zavázala, že do roku 2020 z obnovitelných zdrojů pokryje 13,5 procenta spotřeby elektřiny. Energetický regulační úřad (ERÚ) ale předpokládá, že Česko tohoto cíle dosáhne již v příštím roce. Od roku 2014 chce ERÚ zastavit finanční podporu novým obnovitelným zdrojům. Podle šéfky ERÚ Aleny Vitáskové se obnovitelné zdroje staly pro občany příliš nákladné.