Odbory přerušily jednání o smlouvě, Hyundai pak zvýšila mzdy

Továrna Hyundai v Nošovicích

Továrna Hyundai v Nošovicích Zdroj: Anna Vackova

Vedení automobilky Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku se rozhodlo od 1. dubna plošně zvýšit zaměstnancům mzdy v průměru o 3,2 procenta. Reagovalo tak na rozhodnutí odborářů předat jednání o kolektivní smlouvě po sporech o výši platů zprostředkovateli. ČTK o tom dnes informoval mluvčí automobilky Petr Vaněk.

Odboráři rozhodnutí jít před zprostředkovatele oznámili na svých internetových stránkách www.odboryhmmc.cz. Se zaměstnavatelem se na platech nedohodli ani po 12 jednacích kolech.

Předseda odborové organizace Kovo v Hyundaii Radek Kuchař ČTK řekl, že rozhodnutí vedení firmy je důsledkem toho, že odbory společnost dotlačily k tomu, aby mzdy zvedla. Na začátku jednání podle něj firma nabízela zvýšení jen o 1,4 procenta. „Jejich poslední nabídka z dnešního dne byla tři procenta,“ řekl Kuchař. Odborová organizace Kovo navrhovala plošné zvýšení základních mezd o 1000 korun.

Vedení automobilky zvyšuje rovněž bonus za splnění výrobního plánu, a to z nynějších 75 procent na sto procent základní měsíční mzdy. „Tento bonus bude vyplacen ve dvou splátkách po 50 procentech, a to k 15. srpnu 2014 a k 15. lednu 2015,“ uvedl mluvčí. Odboráři chtěli bonus za splnění plánu zvýšit na 125 procent základní mzdy.

Vaněk: Odbory měly nerealistické představy

Vaněk uvedl, že ke zvýšení mezd v průměru nejméně o 3,2 procenta se firma rozhodla „vzhledem k naprosto nekonstruktivním postoji odborů, založeném na nerealistických představách o mzdových nárůstech“. Opatření je podle něj jednostranné a nebude mít vliv na výsledky jednání před zprostředkovatelem.

„Pokud budou sjednané mzdové podmínky vyšší než 3,2 procenta, bude zaměstnancům zvýšení přidáno dalším dodatkem k pracovní smlouvě, pokud by byl nárůst nižší než 3,2 procenta, nebude zaměstnancům, kteří aktuální dodatek podepíší do konce měsíce března, mzda snížena, ale bude jim nárůst o 3,2 procenta ponechán,“ uvedl mluvčí.

Průměrný hrubý měsíční příjem ve slezské automobilce činil loni 30 094 korun; v dělnických profesích to bylo průměrně 27 700 korun. Loni mzdy zaměstnancům vzrostly průměrně o tři procenta. Průměrná mzda v celém Moravskoslezském kraji loni činila 23 212 korun.

Hyundai Nošovice
V automobilce Hyundai pracuje 3400 lidí, dalších přibližně 7000 zaměstnávají v regionu subdodavatelské firmy. Nošovický podnik loni vyrobil celkem 303 460 osobních automobilů. Podle výroční zprávy vykázala firma v roce 2012 zisk sedm miliard korun při tržbách 92,3 miliardy korun.

Kuchař řekl, že sedmimiliardový zisk firmy za rok 2012 byl důvodem, proč chtěly odbory pro zaměstnance větší zvýšení mezd. „Zaměstnavatel stále nedokáže ocenit rostoucí kvalitu a úsilí svých zaměstnanců, nechce se podělit o raketově rostoucí zisky,“ uvedli odboráři v prohlášení. O tom, že by přijaly pondělní krok zaměstnavatele, proto odbory podle Kuchaře neuvažují.

„Jsme rádi, že jsme společnost donutili, aby se alespoň přiblížila k našemu návrhu. Zaměstnavatel nechává zaměstnance podepsat dodatek k pracovní smlouvě. Mají tak zaručené, co dostanou. My budeme pokračovat,“ řekl Kuchař. Uvedl, že v anketě se zaměstnanci vyjádřili, že odboráři mají jejich podporu jít případně i do stávkové pohotovosti. Nyní budou odbory čekat, jak se vyjádří zprostředkovatel.