Ostravská ocelárna Vítkovice Steel definitivně zavře v září | E15.cz

Ostravská ocelárna Vítkovice Steel definitivně zavře v září

Ostravská ocelárna Vítkovice Steel definitivně zavře v září
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Vítkovice

ČTK
vag

Ostravský podnik Vítkovice Steel k 30. září definitivně zavře svou ocelárnu, zaniknout má 350 až 500 pracovních míst. Podle předsedy představenstva společnosti Dmitrije Ščuky je končící ocelárna pouze jednou částí celé firmy, ostatní provozy prý zůstávají a nadále se budou rozvíjet.

Firmě k letošnímu 30. září vyprší platnost integrovaného povolení, jež velkým podnikům určuje podmínky, za kterých mohou fungovat, a bez nějž by ocelárna nemohla dál vyrábět. Firma už dostala několik výjimek. Aby podnik povolení získal, musel by vybudovat sekundární odprášení ocelárny. To znamenalo značnou investici.

Podle Ščuky nejde jen o odprášení. „Nejedná se jenom o tu jednu ekologickou investici, ale o komplex faktorů,“ řekl předseda představenstva. Mezi další důvody podle něj patří to, že firma přišla o emisní povolenky, nebo nejistota ohledně dodávek materiálu z ArcelorMittalu Ostrava. „Myslíme, že jsme se rozhodli správně. Důležité je teď rozvíjet zbytek provozu a tam dokonce i uvažujeme o zvýšení zaměstnanosti,“ řekl Ščuka.

Investoři z Kypru
Třetí největší česká hutní firma Vítkovice Steel patřila od roku 2005 do loňska ruské ocelářské a těžařské skupině Evraz Group. Od počátku loňského dubna drží stoprocentní podíl ve firmě skupina soukromých investorů, skrytých za společnostmi se sídlem na Kypru. Firma má kolem 1000 zaměstnanců.

Odborový předák Vítkovic Steel Zdeněk Kološ tvrdí, že jde o politické rozhodnutí, do ekologických limitů se podle něj firma vejde. „My jsme na to předběžně byli připraveni, máme nachystaný sociální program, který se tím pádem bude muset nastartovat,“ řekl ČTK odborář.

Součástí sociálního programu podle něj je například zvýšené odstupné, přemísťování lidí nebo předčasný odchod do důchodu. „Když z jiných provozů bude někdo chtít odejít, je domluvené, že se to doplní lidmi z ocelárny. Je to špatné, ale ten sociální program není tak špatný, i když je to takové menší zlo,“ dodal Kološ.

Skončí až pět stovek lidí

Kvůli uzavření ocelárny podle něj přijdou o práci i desítky lidí z jiných firem. „Na ocelárně dělá 250 lidí, když připočítáte z dalších provozů elektrikáře, zámečníky, obslužné provozy, struskárnu a tak dále, tak myslím, že od nás odejde asi 350 lidí. Dalších 150 bude z jiných firem, které obsluhují ocelárnu, takže dohromady je to tak 500 lidí. Jsou tu dodávky vápna, surového železa, kyslíku. Je to všechno propojené,“ vysvětlil Kološ.

Železo ocelárně dodává huť ArcelorMittal Ostrava. Jejího provozu se ale odstavení vítkovické ocelárny příliš nedotkne. „Je nám líto, že přijdeme o lokálního obchodního partnera. Nicméně na tuto situaci se už delší dobu připravujeme a odstavení ocelárny Vítkovice Steel na naši výrobu nebude mít vliv,“ prohlásila mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková.

„Rozhodnutí majitelů a vedení podniku zavřít ocelárnu respektujeme. Nejdůležitější nyní bude co nejdříve najít řešení pro odcházející zaměstnance,“ řekl náměstek moravskoslezského hejtmana Daniel Havlík (ČSSD).

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!