Pád vlády může mít v budoucnu vliv na dostavbu Temelína | E15.cz

Pád vlády může mít v budoucnu vliv na dostavbu Temelína

Temelín (foto Martin Pinkas, Euro)
Temelín (foto Martin Pinkas, Euro)
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nadcházející demise vlády zatím nemá dopad na harmonogram výběrového řízení na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Uvedl to mluvčí energetické společnosti ČEZ Ladislav Kříž. Zároveň ale řekl, že je těžko představitelné učinit finální rozhodnutí bez jasného postoje vlády, neboť stát je majoritním vlastníkem společnosti ČEZ, která tendr na dva nové bloky v jihočeské elektrárně vypsala.

„Harmonogram se zatím nemění, ale na druhou stranu je těžko představitelné učinit finální rozhodnutí o výběru vítěze tendru bez jasného postoje majoritního vlastníka, tedy bez jasně ustanovené vlády, vlády s jednoznačným mandátem a s jasným názorem na státní energetickou politiku,“ uvedl Kříž.

ČEZ by měl vítěze tendru vyhlásit letos na podzim. Nové dva bloky v Temelíně by měly začít vyrábět elektřinu v roce 2025. Náklady na dostavbu Temelína, po níž by se měl výkon elektrárny více než zdvojnásobit ze současných 2000 megawattů, se odhadují na 200 až 300 miliard korun.

Česko-ruské Konsorcium MIR.1200, které se o dostavbu Temelína uchází, uvedlo, že politickou situaci sleduje. „Není ale důvod, aby tato situace jakkoliv omezovala naši práci, naše úsilí a naši standardní komunikaci s investorem,“ uvedl mluvčí konsorcia Aleš Pospíšil.

Projekt může být přehodnocen

Americko-japonská společnost Westinghouse, která je soupeřem konsorcia v tendru, nechtěla možné dopady demise vlády na výběrové řízení komentovat. Analytici předpokládají, že pád kabinetu Petra Nečase (ODS) na temelínský tendr nějaký vliv mít bude. „Patrně lze čekat, nějaká zásadní rozhodnutí přejdou na novou vládu a nyní se přeruší,“ uvedl Petr Hlinomaz ze společnosti BH Securities. Hlinomaz očekává, že se zastaví jednání o energetické koncepci či o možné garanci výkupních cen pro elektřinu z nových bloků Temelína.

„ČEZ jako takový může do konce tohoto roku pokračovat v tendru, ale zda nakonec dojde na podpis dodavatelských smluv, si v tento okamžik netroufám odhadovat,“ doplnil Hlinomaz s tím, že stavba jaderné elektrárny by se mohla stát i jedním z témat případných předčasných voleb.

„Současná politická situace může mít nesporně na tendr dostavby Jaderné elektrárny Temelín vliv, což ovšem vnímám spíše pozitivně,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. „Aktuální nepříznivé podmínky na trhu a vysoká nejistota budoucího vývoje energetiky v Evropě a potažmo v ČR si dle mého žádají důkladnou revizi celého projektu dostavby Jaderné elektrárny Temelín. Politické otřesy tak paradoxně mohou otevřít prostor pro přehodnocení celého projektu,“ doplnil.

Česku hrozí nedostatek elektřiny

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.