Panasonic propuštěným Slovákům: sedm platů, nebo stěhování do Plzně | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Panasonic propuštěným Slovákům: sedm platů, nebo stěhování do Plzně

Panasonic propuštěným Slovákům: sedm platů, nebo stěhování do Plzně
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk
Plzeňský Panasonic AVC Networks Czech, největší výrobce televizorů v Česku s 1300 zaměstnanci, převezme příští rok část výroby i pracovníků z rušené továrny v Krompachách na východním Slovensku. Ze všech 656 zaměstnanců, kteří přijdou o práci, bude 215 nabídnuto místo v Plzni. Pokud nabídku nepřijmou, mají nárok na odstupné ve výši sedmi platů, oznámila firma.

„Do Plzně by se postupně měla přesunout výroba Blu-Ray přehrávačů a rekordérů a desek plošných spojů pro televizory,“ uvedla Andrea Maršáková z české pobočky japonského koncernu Panasonic. Výroba DVD rekordérů, které na trhu nahradily právě Blu-Ray zařízení, na Slovensku ke konci roku definitivně skončí a do Plzně se nepřemístí. Nová výroba v Plzni se bude zavádět postupně.

„Během října vedení obou závodů dohodnou, jak budou lidé postupně odcházet a jak se bude výroba převádět; odchody jsou naplánované od 31. prosince do 31. května. Zároveň budou schůzky s 215 lidmi, s nimž se počítá na práci v Plzni. Pokud nabídku nepřijmou, tak budou končit k 31. prosinci,“ uvedla Maršáková. Noví lidé z Krompach by se stali stálými zaměstnanci plzeňské továrny.

Pokud by do Plzně nepřišli, bude firma nabírat nové zaměstnance. Zda nabídku z Plzně Slováci využijí však těžko říct. Propuštení zaměstnanci ze Slovenska mají totiž nárok na odstupné ve výši sedmi platů.

Prodej klesl o polovinu

Definitivní zastavení produkce na Slovensku se plánuje v květnu 2015. V zemi tak půjde o jedno z největších propouštění jedné firmy za poslední roky. Východní Slovensko se potýká s nadprůměrnou nezaměstnaností, v Krompachách je bez práce každý pátý obyvatel.

„Evropský trh záznamových video zařízení se neustále zmenšuje,“ uvedla Maršáková. Prodej Panasoniku Krompachy se za posledních pět let snížil o více než 50 procent a vlastník firmy nepředpokládal, že se tento trend a vývoj na trhu změní. Pokles výroby a fixní náklady neumožnily slovenský podnik udržet životaschopným a ziskovým.

600 propuštěných v Žatci

Panasonic AVC Networks Czech Plzeň, výrobce plazmových a LCD televizorů, zahájil výrobu v roce 1997. Podnik exportuje 95 procent výroby do celé Evropy. V roce 2004 zahájil přechod z výroby klasických televizí na moderní televizory s plochým displejem.

Firma má nyní zhruba 1300 zaměstnanců, z toho je 1000 stálých a zbytek agenturních. Jejich počet se zvyšuje podle výrobních špiček. Objemem ročních tržeb kolem 40 miliard korun jde o dlouhodobě největší podnik i exportéra v Plzeňském kraji. V Česku Panasonic na konci roku 2012 ukončil výrobu v žatecké továrně, kde montoval LCD obrazovky. O práci přišlo kolem 600 lidí. Kromě Plzně má japonská firma v Česku závod v Pardubicích.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!