Penta neuspěla, majitelem polské teplárenské sítě SPEC bude Dalkia | e15.cz

Penta neuspěla, majitelem polské teplárenské sítě SPEC bude Dalkia

Teplárna firmy SPEC
Teplárna firmy SPEC
• 

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podíl 85 procent ve varšavské teplárenské síti SPEC získá francouzská firma Dalkia kontrolovaná společnostmi Veolia a EDF za 1,44 miliardy zlotých (8,8 miliardy korun). Oznámil to dnes úřad starosty města. V posledním kole jednání o koupi byla mezi zájemci i česko-slovenská společnost Penta.

Dalkia se v rámci dohody zavázala investovat do společnosti v příštích sedmi letech jednu miliardu zlotých. Transakci ještě musí schválit městské zastupitelstvo a antimonopolní úřad UOKiK, napsala agentura Reuters.

SPEC je největší městskou teplovodní sítí v Evropské unii a dodává teplo 80 procentům odběratelů v polském hlavním městě. Zájem o firmu projevilo koncem března více než deset společností z různých zemí světa. Kromě Penty se polská média zmiňovala o zájmu českého Energetického a průmyslového holdingu (EPH).

Penta se zajímá také o polský majetek švédské elektrárenské společnosti Vattenfall, která oznámila svůj odchod z Polska. Vattenfallu kromě jiného patří varšavské teplárny, jež jsou jediným dodavatelem firmy SPEC. Investor, který koupí SPEC, bude mít podle analytiků nejvyšší šanci získat i SPEC teplárny Vattenfallu. Podle polského deníku Parkiet zájemci o polský majetek Vattenfallu mohou své nabídky skládat do konce července.

Penta by podle dřívějších informací chtěla by koupit v Polsku také nákladního železničního dopravce PKP Cargo nebo koksovnu Victoria ve Walbrzychu.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery