Petrolejáři: Úprava kaucí je pro malé distributory nedostatečná | E15.cz

Petrolejáři: Úprava kaucí je pro malé distributory nedostatečná

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Hrouda Jan/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Úprava kaucí pro menší distributory pohonných hmot, které v pondělí schválila vláda, není dostatečná. Tvrdí to Unie nezávislých petrolejářů, bývalé Společenství čerpacích stanic ČR. Podle novely zákona o spotřebních daních, kterou navrhlo ministerstvo financí (MF), by se kauce pro menší distributory pohonných hmot měla snížit z 20 na deset milionů korun. Podle unie však ani toto snížení neodbourá tzv. rdousící efekt, který malým distributorům vysokou kaucí hrozí.

Unie proto navrhuje, aby byla kauce pro menší podnikatele snížena na milion korun. „Vítáme novelu zákona o pohonných hmotách, kterou schválila vláda a kterou se upravuje výše kauce pro distributory pohonných hmot. Jde jednoznačně o krok správným směrem, který však zůstal jen na půl cesty,“ uvedl dnes předseda unie Ivan Indráček.

Dodal, že návrh zavádí sníženou úroveň kauce jen pro ty distributory, kteří prodají za čtvrtletí více než 300 tisíc a méně něž tři miliony litrů pohonných hmot. Na ostatní se nadále bude vztahovat kauce 20 milionů korun.

„Považujeme toto rozmezí jako velmi úzce nastavené,“ uvedl Indráček. Nezávislí petrolejáři proto v průběhu projednávání zákona Poslaneckou sněmovnou navrhnou snížit spodní limit prodejů umožňující žádat o nižší kauci na 150 tisíc litrů čtvrtletně a horní limit zcela vypustit.

Boj proti daňovým únikům

Zavedení dvacetimilionových kaucí pro distributory pohonných hmot bylo jedním z opatření proti daňovým únikům. Ústavní soud (ÚS) však loni v květnu ustanovení s platností od července letošního roku zrušil. Zákonodárci proto řeší, jak problematiku upravit jinak. Podle ÚS má být kauce, která je sama o sobě racionální, odstupňována, aby zohledňovala situaci menších distributorů.

K zákonu měl přitom podobné výhrady v připomínkovém řízení Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). „Dle vyjádření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže představuje institut kaucí bariéru pro vstup na trh, která ztíží nebo znemožní fungování menším podnikatelům na trhu, a je principiálně pro hospodářskou soutěž negativní. Proto požaduje větší diferenciaci kaucí a individualizaci tak, aby nedocházelo k diskriminaci především malých soutěžitelů,“ uvádí předkládací zpráva.

Náměstkyně ministra financí Simona Hornochová již dříve upozornila, že se kauce týká distributorů, nikoliv čerpacích stanic, jak bylo někdy chybně uváděno. Samotná čerpací stanice totiž podle ní není distributor. Ujednocení toho, kdo je považován za distributora, požadují i nezávislí petrolejáři. Distributorem by podle nich měl být pouze ten, kdo dováží nebo přeprodává zboží konečnému prodejci. Účinnost novely MF navrhuje od července 2015. Normu musí ještě schválit Parlament a podepsat prezident Miloš Zeman.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.