Policie obvinila Miliardáře Zemka, kvůli licenci pro elektrárnu | E15.cz

Policie obvinila Miliardáře Zemka, kvůli licenci pro elektrárnu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Police obvinila z podvodu majitele ocelářského holdingu Z-Group Zdeňka Zemka. „Obdržel jsem usnesení o zahájení trestního stíhání. Prý jsem Energetický regulační úřad uvedl v omyl při dokončení fotovoltaické elektrárny VT-SUN, která je umístěna na střeše našich výrobních hal v Chomutově,“ říká Zemek.

VT-Sun získala licenci na konci roku 2010. Podnikatel si tak zajistil vysoké výkupní ceny elektřiny. Kdyby dostal licenci až v roce 2011, měl by nárok jen na poloviční podporu. Ročně inkasuje přes 30 milionů korun.

„Bylo zahájeno trestní stíhání čtyř osob v souvislosti s vylákáním dotovaných cen za vyrobenou elektřinu z fotovoltaických zdrojů společnosti VT-SUN pro zvlášť závažný zločin podvodu,“ potvrdil mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej. Ke jménům obviněných se nevyjádřil.

Zemek: ERÚ nezkontroloval celou elektrárnu

Zemek odmítá nařčení, že elektrárna nebyla hotová, když dostala licenci, a že jde proto o podvod. To podle něho policie ani nemůže dokázat. Pracovníci ERÚ, kteří elektrárnu na konci roku 2010 kontrolovali, totiž neprovedli kontrolu přímo na střeše haly. A z druhé kontroly 31. prosince 2010 nepořídili žádnou fotodokumentaci, dodává Zemek.

„Kvůli policejnímu šetření nebudeme sdělovat podrobnosti, ale tehdejší pracovníci s oprávněním k vydání licence se domnívali, že elektrárna splňuje všechny náležitosti potřebné k provozování licencované činnosti,“ potvrzuje také mluvčí energetického úřadu Jiří Chvojka.

V podezření i další elektrárny

Případ elektrárny VT-Sun je podobný kauzám dvou dalších Zemkových elektráren Saša Sun a Zdeněk Sun, o nichž rozhoduje krajský soud v Brně. Na lavici obžalovaných sedí také předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Ve všech případech jde o to, jestli elektrárny získaly licenci od ERÚ na základě trestného činu, a pobírají tak neprávem vysoké výkupní ceny za vyrobenou solární elektřinu. Soud bude pokračovat za týden.

„Máme 18 posudků, že elektrárny byly ke konci roku 2010 v pořádku. Navíc ze zákonů a vyhlášek nevyplývá, že pro udělení licence musí být elektrárna stoprocentně hotová. Naše nedodělky se tehdy počítaly na tisíciny procenta z hodnoty elektráren,“ tvrdí Zemek.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah