Praha přehodnotí energetickou politiku, vypisuje kvůli tomu výběrové řízení | E15.cz

Praha přehodnotí energetickou politiku, vypisuje kvůli tomu výběrové řízení

Výhled z City Tower v Praze na Pankráci
Výhled z City Tower v Praze na Pankráci
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

Tereza Čapková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hlavní město hledá firmu, která zpracuje aktualizaci územní energetické koncepce. Vítěze chce najít do konce měsíce. Dokument by měl ukázat například možnosti v zavedení alternativních pohonů v dopravě nebo nastínit scénáře řešení dlouhodobého výpadku elektrického proudu.

Magistrát podle mluvčí Ivy Vojtkové už oslovil firmy Cefa, EkoWatt, Cityplan, Seven a Enviros. „Podat nabídku však může samozřejmě jakýkoliv jiný uchazeč,“ uvedla mluvčí. Hodnotu tendru úřad vyčíslil na 3,8 milionu korun.

Pokud by město energetickou koncepci neaktualizovalo, hrozí podle Vojtkové, že by přišlo o peníze z evropských fondů. „Evropské komise aktualizací územní energetické koncepce do 31. prosince podmiňuje schválení pražského operačního programu pro období 2014 až 2020,“ sdělila mluvčí.

Aktualizace energetické koncepce má městu přinést snížení emisí a skleníkových plynů a podporovat nízkouhlíkaté technologie. „V této souvislosti bude provedeno shrnutí obsahující návrhy na opatření ke zvýšení energetické účinnosti a využívání obnovitelných zdrojů energie a opatření pro udržitelnou městskou mobilitu,“ uvádí dokumentace k výběrovému řízení.

Firma, která bude koncepci zpracovávat, by se měla zaměřit podle dokumentace například na vývoj ve struktuře zástavby, demografická data, trendy ve spotřebě elektřiny a zemního plynu, pražskou integrovanou dopravu nebo třeba spalovnu Malešice.

Mapka emisního znečištění v Praze

Mapka emisního znečištění v Praze Autor:
Zdroj ČHMÚ

Aktualizaci bude podle magistrátu nutné také uvést do souladu s aktuální státní energetickou koncepcí. Územní energetickou koncepci Praha nechávala zpracovat v letech 2002 až 2005.

Energetického experta Eduarda Sequnse ze sdružení Calla překvapila rychlost, jakou má vybraná firma koncepci zpracovat. Pozitivně ohodnotil výběr firem. Oslovili dobré spektrum, uvedl. Podle předsedy pražských Zelených Petra Štěpánka by měla doba do konce roku na zpracování stačit.

:

Autor: Tereza Čapková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.