PRE loni klesl čistý zisk o desetinu. Výnosy stagnovaly | E15.cz

PRE loni klesl čistý zisk o desetinu. Výnosy stagnovaly

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Skupině PRE (Pražská energetika), která patří mezi největší dodavatele elektřiny v Česku, klesl loni meziročně čistý zisk o desetinu na 2,5 miliardy korun. Celkové výnosy stagnovaly na 21,9 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma zveřejnila na svém webu. Skupina podle ní loni dodala svým zákazníkům 5,62 terawatthodiny elektřiny a 561 gigawatthodin zemního plynu. U elektřiny to bylo meziročně o 5,4 procenta méně, u plynu naopak o pětinu více.

„Světová i česká ekonomika byla v roce 2020 zcela zásadním způsobem ovlivněna pandemií nového typu koronaviru. Opatření přijatá k zamezení šíření nákazy způsobila mimořádně hlubokou recesi, došlo k výraznému poklesu poptávky po dodávce energií,“ uvedli ve výroční zprávě předseda představenstva Pavel Elis a místopředseda představenstva Alexander Sloboda.

Mezi základní aktivity skupiny PRE patří prodej, obchodování a distribuce elektřiny. Plných 58 procent společnosti vlastní Pražská energetika Holding, jehož majoritním vlastníkem je město Praha. Dalším významným akcionářem je německá EnBW Energie Baden-Württemberg, která vlastní 41,4 procenta. Skupina PRE má zhruba 800 tisíc zákazníků a je třetím největším dodavatelem elektřiny v České republice. Valná hromada společnosti se letos uskuteční ve středu 23. června.

Na konci loňského roku bylo k distribuční síti PREdistribuce připojeno téměř 817 000 odběrných míst. Maximálního zatížení distribuční soustava loni podle firmy dosáhla ještě před vypuknutím pandemie koronaviru 24. ledna - činilo 1121 megawattů. „Nejvýznamnějšími strategickými investicemi byly v roce 2020 výstavba kabelového tunelu mezi transformovnou (TR) Karlín a Hlávkovým mostem, rekonstrukce TR Pražačka, zahájení výstavby zcela nové TR 110 kV Slivenec a realizace kabelového vedení 110 kV mezi TR Malešice, TR Zahradní Město a TR Jih,“ dodala ve výroční zprávě skupina.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah