PRE pokračuje ve stejné dividendě jako loni a předloni. Zato v dozorčí radě udělala změny

Zdroj: Pražská energetika, a.s.

Společnost Pražská energetika (PRE) vyplatí letos svým akcionářům dividendu 439,96 Kč za akcii, tedy na stejné úrovni jako loni i předloni. Firma tak mezi vlastníky rozdělí zhruba 1,7 miliardy Kč. Rozhodla o tom dnešní valná hromada společnosti. Akcionáři udělali také několik změn ve správních orgánech firmy, novými členy dozorčí rady se staly Claudia Tillmanová, Nadine Falková a Tereza Nislerová. Post předsedy dozorčí rady pak obhájil Jan Chabr (TOP 09).

Energetické skupině PRE loni podle konsolidované účetní závěrky klesl čistý zisk meziročně o 217 milionů korun na 3,12 miliardy korun. Výnosy naopak stouply o 26,5 procenta na téměř 48,2 miliardy Kč.

Energetický sektor loni v Česku podle předsedy představenstva PRE Pavla Elise silně ovlivnila vládní regulace prostřednictvím maximálních možných cen elektřiny i plynu. "Tento zásah měl výrazný vliv na konkurenční prostředí v energetice a zároveň s sebou přinesl komplikovaný systém kompenzací pro obchodníky," uvedl Elis.

Vývoj počasí, vysoké ceny dodávek energie a úsporná opatření vedly také k meziročnímu poklesu objemu dodávek. Distribuce elektřiny v Praze činila v uplynulém roce 5,87 terawatthodiny (TWh), což představuje meziroční pokles o 2,5 procenta. Zhruba o čtyři procenta pak klesly také dodávky elektřiny od společnosti na 6,12 TWh, mírně klesly i dodávky plynu.

Navzdory tomu PRE uvedla, že loni navýšila svůj podíl na trhu s elektřinou na 10,36 procenta a z pohledu objemu dodávek elektřiny se tím stala druhým největším dodavatelem v Česku za polostátním ČEZ. Podle Elise se také zvýšil počet odběrných míst, do kterých PRE dodávala elektřinu nebo plyn. "Koncem roku jsme dodávali energii do více než 800.000 odběrných míst," dodal Elis.

PRE loni navýšila investice oproti roku 2022 - o 11 procent na téměř 2,5 miliardy korun. Velká část peněz mířila do obnovy a rozvoje distribuční sítě, dále do rozšíření dobíjecí infrastruktury pro elektromobilitu a do výstavby nových obnovitelných zdrojů.

Mezi základní aktivity skupiny PRE patří prodej, obchodování a distribuce elektřiny. Přes 58 procent společnosti vlastní Pražská energetika Holding, jehož majoritním vlastníkem je město Praha. Dalším významným akcionářem je německá EnBW Energie Baden-Württemberg, která má 41,4 procenta. Prostřednictvím dceřiné společnosti PREdistribuce provozuje distribuční síť.