Představenstvo ČEPS do svého čela zvolilo Kalinu, nahradí Tošovského | E15.cz

Představenstvo ČEPS do svého čela zvolilo Kalinu, nahradí Tošovského

Nový předseda představenstva ČEPS Jan Kalina
Nový předseda představenstva ČEPS Jan Kalina
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Předsedou představenstva provozovatele přenosové soustavy ČEPS byl zvolen Jan Kalina (47). Ve funkci nahradil Vladimíra Tošovského (54), který byl dozorčí radou ke konci března odvolán. O tom, že ho nahradí právě Kalina, už ve středu informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu, přes které stát vlastní 100 procent akcií společnosti.

„Vnímám, že přebírám fungující společnost, jejíž bezproblémový chod má zásadní vliv na ekonomiku celé země. Provozovatel přenosové soustavy stojí nyní před zásadními proměnami energetického trhu. Věřím však, že zvýšené nároky bez problémů zvládneme,“ uvedl Kalina. Mluvčí společnosti Barbora Peterová dodala, že představenstvo společnosti nového předsedu zvolilo jednomyslně.

Kalina vystudoval elektrotechnickou fakultu na Západočeské univerzitě v Plzni. Do loňského roku byl členem představenstva a obchodním ředitelem společnosti Severočeské doly. Na tyto funkce rezignoval v souvislosti se vstupem do představenstva ČEPS. V jeho vedení je od září.

V letech 2007 až 2012 pracoval jako jednatel a generální ředitel ČEZ Správa majetku. Ve společnosti ČEZ zastával různé pozice v nákupních útvarech.

ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a rozvíjí 41 rozvoden s 71 transformátory. Loni firmě meziročně vzrostl zisk před zdaněním o více než polovinu na dvě miliardy korun. Výnosy klesly o sedm procent na 17,62 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah