Přes noc bylo bez elektřiny přes osm tisíc domácností. Silný vítr zasáhl hlavně střední Čechy | E15.cz

Přes noc bylo bez elektřiny přes osm tisíc domácností. Silný vítr zasáhl střední Čechy

ČEZ
ČEZ
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Bez elektřiny bylo po čtvrtečním silném větru v Česku v 7 hodin ještě asi 8 400 odběrných míst, řekla mluvčí energetické firmy ČEZ Soňa Holingerová. Většina míst bez proudu je ve Středočeském kraji. Společnost ČEZ ve čtvrtek večer kvůli poruchám způsobeným větrem vyhlásila kalamitní stav ve Středočeském kraji a sedmi okresech v dalších regionech. Ve čtvrtek bylo bez elektřiny až 300 tisíc odběrných míst. Distributor EG.D ze skupiny E.ON měl dnes ráno bez proudu už jen jednotky odběratelů, zejména v odlehlejších oblastech.

"Necelých 7 tisíc odběrných míst zůstává bez elektřiny ve Středočeském kraji, 500 odběrných míst v kraji Královéhradeckém a zhruba 700 odběrných míst v kraji Vysočina," sdělila Holingerová. Kalamitní stav podle ní stále trvá. "Tam, kde se nám podařilo opravit všechny poruchy na vedení vysokého napětí, nyní intenzivně pracujeme na obnovení dodávky z hladiny nízkého napětí. V terénu máme stovky pracovníků poruchových čet, pomáhají nám i dodavatelské firmy," doplnila.

Proč rostou ceny energií?

Společnost EG.D, která distribuuje elektřinu na jihu Čech, Moravy a části Vysočiny, připojila drtivou většinu odběratelů k proudu už ve čtvrtek, uvedl mluvčí firmy Roman Šperňák. Bez elektřiny byli dnes ráno už jen jednotliví odběratelé. "Jedná se spíše o odlehlejší oblasti, chaty, chalupy a podobné," upřesnil mluvčí. Ve čtvrtek dopoledne bylo kvůli větru bez dodávek proudu zhruba 10 tisíc zákazníků EG.D.

Silný vítr se v Česku objevoval během celého čtvrtka. Hasiči měli kvůli odklízení následků větru do čtvrtečního večera přes 3500 výjezdů. Potíže vítr působil zejména v západní polovině země, kde vyvracel stromy, lámal větve, někde poničil střechy. Popadané stromy na několika místech zastavily dopravu a na Náchodsku zranil padající strom člověka. Kvůli větru byl ještě dnes ráno omezen provoz třeba na železničních tratích Doksy - Jestřebí ve Středočeském kraji a Horní Cerekev - Dobrá Voda u Pelhřimova na Vysočině, ale také na trati Vojtanov - Bad Brambach kvůli problémům, které vítr způsobil v Německu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah