Průmyslový obr GE se spojí s ropným specialistou Baker Hughes | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Průmyslový obr GE se spojí s ropným specialistou Baker Hughes

ČTK

Americký průmyslový konglomerát General Electric (GE) se dohodl, že sloučí své aktivity v ropném a plynárenském sektoru se společností Baker Hughes, která je třetím největším poskytovatelem služeb pro ropná pole. Spojením vznikne nový podnik s ročními tržbami kolem 32 miliard dolarů (zhruba 790 miliard korun).

GE bude v novém podniku vlastnit podíl 62,5 procenta, zatímco akcionářům Baker Hughes bude patřit zbývajících 37,5 procenta. Akcionáři Baker Hughes v rámci spojení aktivit obdrží od GE jednorázovou dividendu ve výši 17,50 dolaru na akcii. Celkově jim tak GE vyplatí 7,4 miliardy dolarů, napsala agentura Reuters.

Dohodu o spojení aktivit již schválily správní rady obou podniků. Odsouhlasit ji ještě musejí akcionáři Baker Hughes. Nová firma bude z hlediska tržeb druhým největším hráčem na trhu se službami pro ropná pole za konkurentem Schlumberger.

K fúzi amerických poskytovatelů služeb v energetice za 830 miliard nedojde

Společnost Baker Hughes se před zhruba dvěma lety dohodla na spojení s větším konkurentem Halliburton. Proti fúzi se však kvůli obavám z narušení hospodářské soutěže postavila americká vláda a firmy se nakonec svého záměru vzdaly.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!