Rakouský politik kritizuje ČEZ kvůli Temelínu. Informujeme denně, reaguje firma | E15.cz

Rakouský politik kritizuje ČEZ kvůli Temelínu. Informujeme denně, reaguje firma

Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín
• 
ZDROJ: Pinkas Martin/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hornorakouský ministr životního prostředí Rudolf Anschober kritizoval přístup koncernu ČEZ k nedávnému nízkému úniku radioaktivity z Jaderné elektrárny Temelín. ČEZ prý osm dní nepomyslel na to, že kvůli dříve odhalené závadě na parogenerátoru by mohla unikat radioaktivita. Naměřené hodnoty nepřekročily povolené limity, radiace ale byla zjištěna mimo povolená místa. ČEZ podle svého vyjádření o netěsnosti i podlimitních hodnotách radioaktivity informoval neprodleně.

„Musíme trvat na naprosté transparentnosti, nemůže to být ze strany ČEZ či Česka zameteno pod koberec, jde o mimořádně rizikovou technologii,“ uvedl Anschober. Chce proto, aby se případem zabývala skupina nezávislých expertů.

Anschober upozornil, že 25. června pozdě večer byla na odstaveném temelínském bloku číslo dvě zjištěna nestandardní situace, která byla následujícího dne identifikována jako netěsnost mezi primárním a sekundárním okruhem na parogenerátoru. Temelín pak 3. července ohlásil naměření nízké radiace mimo povolené prostory s tím, že životní prostředí ani zaměstnanci nebyli ohroženi.

„Odpověď provozovatele dává důvod k domněnkám, že v elektrárně se až do 3. července, tedy osm dní, nepomyslelo na možný únik radioaktivity skrze netěsnost,“ tvrdí Anschober.

Rakousko má informace denně

„O vnitřní netěsnosti parogenerátoru i velmi nízkých, podlimitních, hodnotách radioaktivity mimo povolené prostory, ale stále v rámci zařízení elektrárny, byl informován jaderný dozor, česká veřejnost i Rakousko neprodleně po zjištění,“ řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. Dodal, že Rakousko je s výjimkou víkendů a svátků denně informováno o aktuálním provozu elektrárny.

Fakt, že vnější prostředí nebylo nijak ovlivněno, prokazuje podle Svitáka řada měření v areálu elektrárny, na jeho hranicích i jinde, včetně nezávislého evropského radiačního měření nebo českého monitorovacího systému Státního ústavu radiační ochrany. Rakousko, které se vzdalo výroby energie štěpením jádra, se k nukleární energetice svých sousedů staví dlouhodobě kriticky. Nesouhlasí proto se záměrem postavit dva nové bloky v českých jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah