Rakušané žalují dostavbu Temelína. ČEZ nechápe, proč až dva roky po EIA | E15.cz

Rakušané žalují dostavbu Temelína. ČEZ nechápe, proč až dva roky po EIA

Rakušané žalují dostavbu Temelína. ČEZ nechápe, proč až dva roky po EIA
Jaderná elektrárna Temelín
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro E15

ČTK

Hornorakouské organizace bojující proti nukleární energii podaly žalobu proti dostavbě jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Dva chystané temelínské reaktory žalují také česká ekologická sdružení, která už o tom informovala ve středu. Podle ČEZ je zvláštní, že žaloba přichází až dva roky po ukončení posuzování vlivu stavby na životní prostředí (EIA).

„Společně s hornorakouskou iniciativou Antiatom budou podniknuty všechny možné kroky, aby se dostavbě Temelína zabránilo,“ uvedl v dnešním prohlášení hornorakouský zemský ministr pro životní prostředí Rudi Anschober. Zároveň označil jadernou energetiku za nehospodárnou.

Proces EIA podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže skončil rozhodnutím ministerstva životního prostředí po 4,5 letech v lednu 2013. „Možnost vyjádřit se měli i rakouští občané. Dokonce proběhla i informační setkání pro širokou veřejnost ve Vídni a německém Pasově. Zájem byl menší než jsme čekali. Všechny zákonné povinnosti byly naplněny, že nyní až po dvou letech přichází žaloba je zvláštní, ale je to každého právo,“ řekl.

Nechybějí ani Jihočeské matky

Ve středu zástupci sdružení Jihočeské matky, Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí a hnutí Calla informovali, že tyto organizace podaly ke správnímu soudu žalobu na rozhodnutí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) kvůli dostavbě Temelína.

Nevládním organizacím se především nelíbí postup ministerstva životního prostředí v procesu posuzování vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Podle nich nevyhodnotil dopady konkrétních typů reaktorů na životní prostředí.

Zrušený tendr

Plánovanou dostavbu dvou temelínských bloků loni pozastavil ČEZ, když zrušil zadávací řízení. Předtím česká vláda oznámila, že nemůže garantovat výkupní cenu elektřiny z rozšířeného Temelína. Projekt by se tak nevyplatil.

Původně se o dostavbu jaderné elektrárny ucházely společnosti Areva, Westinghouse a konsorcium MIR.1200. V novém tendru se chce bojovat o zakázku za odhadovanou cenu 200 až 300 miliard korun i jihokorejská státní energetická společnost KEPCO.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!