Reuters: Kartel OPEC v dubnu vytěžil nejvíce ropy od roku 2012 | E15.cz

Reuters: Kartel OPEC v dubnu vytěžil nejvíce ropy od roku 2012

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Siebert, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v dubnu dále rostla a dosáhla nejvyšší úrovně od roku 2012. Zasloužila se o to rekordní nebo téměř rekordní těžba v Iráku a Saúdské Arábii. Uvedla to agentura Reuters na základě vlastních průzkumů u ropných firem, činitelů OPEC a analytiků.

Dodávky ropy všech 12 zemí OPEC vzrostly tento měsíc na 31,04 milionu barelů denně z březnové úrovně 30,97 milionu denních barelů. To je nejvíce od listopadu 2012. Těžba je tak nyní více než jeden milion barelů nad současným těžebním limitem kartelu.

Podle průzkumu by vývoz ropy z Iráku tento měsíc měl překročit březnový rekord 2,98 milionu barelů denně. Irák doufá, že za duben vyveze 3,1 milionu barelů ropy denně. Těžba v Saúdské Arábii se tento měsíc mírně snížila z březnového rekordu, nadále však zůstává nad deseti miliony barelů denně. Je to však hlavně kvůli vyšší poptávce domácích elektráren. Těžba rostla také v Nigérii a navzdory nepokojům těží více ropy i Libye. Naopak se snížila těžba v Angole.

Kartel se loni v listopadu rozhodl ponechat těžební limit beze změn, což se vysvětluje jako snaha bojovat s rivaly o podíl na trhu. Světové ceny ropy, které klesaly již předtím, se poté propadly až na šestiletá minima a severomořská ropa Brent se od té doby pohybuje v rozmezí 45 až 60 dolarů za barel, zhruba polovinu pod úrovní z loňského června. Další zasedání kartelu se uskuteční 5. června.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah