Ropa dál zdražuje, investoři netrpělivě čekají na dohodu o snížení těžby

Těžba ropy

Těžba ropy Zdroj: reuters

Kartel OPEC
Těžba ropy
Těžba ropy
Analytici investiční banky J.P. Morgan předpokládají, že cena ropy se do konce prvního pololetí příštího roku dostane nad 100 dolarů za barel. V růstu podle nich bude pokračovat i nadále a do konce roku 2012 překoná hranici 120 dolarů. V současné době se termínový kontrakt na severomořskou ropu Brent prodává asi za 90 dolarů, americká lehká ropa je asi o dva dolary levnější.
5
Fotogalerie

Ceny ropy na světových trzích dnes pokračují v růstu. Pozornost investorů se soustředí na dohodu předních těžařských zemí o snížení produkce ropy, která v neděli vstoupí v platnost. Čeká se rovněž na údaje o vývoji zásob suroviny ve Spojených státech za minulý týden.

Severomořská ropa Brent kolem 18:00 středoevropského času vykazovala nárůst o zhruba půl procenta a pohybovala se v blízkosti 56,40 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si připisovala také asi půl procenta a nacházela se nedaleko 54,20 dolaru za barel.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se nedávno s dalšími předními těžaři dohodla na snížení produkce suroviny s cílem podpořit její cenu. Členské země OPEC podle dohody sníží těžbu ropy o 1,2 milionu barelů denně. Nečlenské země v čele s Ruskem pak mají souhrnnou produkci omezit o 558.000 barelů denně. Investory především zajímá, do jaké míry bude dohoda skutečně dodržována.

Ceny ropy se od poloviny listopadu kvůli vyhlídkám na omezení těžby zvýšily zhruba o čtvrtinu. K jejich nárůstu přispěly rovněž příznivé údaje o vývoji ekonomiky Spojených států, které jsou největším spotřebitelem ropy na světě.

Soukromá organizace API zveřejní údaje o vývoji zásob ropy v USA ve středu večer. Ve čtvrtek pak oficiální údaje o zásobách zveřejní Úřad pro energetické informace (EIA)), který je součástí amerického ministerstva energetiky.

Ceny ropy ke dni 28. prosince 2016Ceny ropy ke dni 28. prosince 2016|ČTK