Ropa dál zdražuje, investoři netrpělivě čekají na dohodu o snížení těžby | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Ropa dál zdražuje, investoři netrpělivě čekají na dohodu o snížení těžby

ČTK

Ceny ropy na světových trzích dnes pokračují v růstu. Pozornost investorů se soustředí na dohodu předních těžařských zemí o snížení produkce ropy, která v neděli vstoupí v platnost. Čeká se rovněž na údaje o vývoji zásob suroviny ve Spojených státech za minulý týden.

Severomořská ropa Brent kolem 18:00 středoevropského času vykazovala nárůst o zhruba půl procenta a pohybovala se v blízkosti 56,40 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si připisovala také asi půl procenta a nacházela se nedaleko 54,20 dolaru za barel.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se nedávno s dalšími předními těžaři dohodla na snížení produkce suroviny s cílem podpořit její cenu. Členské země OPEC podle dohody sníží těžbu ropy o 1,2 milionu barelů denně. Nečlenské země v čele s Ruskem pak mají souhrnnou produkci omezit o 558.000 barelů denně. Investory především zajímá, do jaké míry bude dohoda skutečně dodržována.

Češi se bojí autonomních aut, vůz chtějí řídit sami

Ceny ropy se od poloviny listopadu kvůli vyhlídkám na omezení těžby zvýšily zhruba o čtvrtinu. K jejich nárůstu přispěly rovněž příznivé údaje o vývoji ekonomiky Spojených států, které jsou největším spotřebitelem ropy na světě.

Soukromá organizace API zveřejní údaje o vývoji zásob ropy v USA ve středu večer. Ve čtvrtek pak oficiální údaje o zásobách zveřejní Úřad pro energetické informace (EIA)), který je součástí amerického ministerstva energetiky.

Ceny ropy ke dni 28. prosince 2016Ceny ropy ke dni 28. prosince 2016Autor: ČTK

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!