Ropa reaguje na smrt Solejmáního, je nejdražší od loňského září | e15.cz

Ropa reaguje na smrt íránského generála, je nejdražší od loňského září

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Po politických reakcích na smrt velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásima Sulejmáního přicházejí i ty energetické. Ceny ropy v reakci na smrt vysoce postaveného činovníka výrazně zvyšují. Severomořský Brent je nejdražší od loňského září. Narůstají tak obavy, že zostření napětí na Blízkém východě by mohlo zkomplikovat plynulost dodávek ropy na trh.

Severomořská ropa Brent, která je považována za barometr vývoje cen ropy na světových trzích, krátce před 09:00 středoevropského času přidávala 3,1 procenta na 68,30 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate vykazovala nárůst skoro o tři procenta na 62,99 dolaru za barel.

Sulejmání a několik dalších lidí zahynulo při útoku na konvoj u letiště v Bagdádu. Pentagon oznámil, že šlo o rozhodnou obrannou operaci, jejímž smyslem bylo ochránit americký personál působící za hranicemi a odradit Írán od dalších útoků.

„Rizika na straně nabídky zůstávají na Blízkém východě zvýšená. Můžeme vidět, že se dál zvyšuje napětí mezi Spojenými státy a bojovníky, které v Iráku podporuje Írán,“ sdělil agentuře Reuters analytik Edward Moya ze společnosti OANDA.

Irák je druhým největším producentem ropy v Organizaci zemí vyvážejících ropu. Denně vyváží asi 3,4 milionu barelů suroviny - převážně z jižního přístavu Basra.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah