Ruské embargo sníží ceny mléka, bojí se čeští výrobci | E15.cz

Ruské embargo sníží ceny mléka, bojí se čeští výrobci

Madeta
Madeta
• 
ZDROJ: Marek Podhora, Mlada fronta E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Embargo na vývoz potravin včetně mléčných výrobků z EU do Ruska může způsobit přesycení tuzemského trhu kvůli zvýšení dovozů do Česka z ostatních unijních zemí. V důsledku toho lze poté očekávat pokles cen mléčných výrobků. Pro řadu českých mlékáren je navíc Rusko důležitým odběratelem, mlékaři by tak přišli o nemalou část tržeb. Propadu cen se obávají také zpracovatelé masa, ovocnáři či zelináři.

„Naše mlékárny do Ruska exportují, je to pro nás jeden z důležitých trhů,“ uvedl předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček. Unijní trh s mléčnými výrobky je podle něj nasycen. „Pokud to, co odtéká do Ruska, tady zůstane, bude problém to na trhu uplatnit,“ poznamenal Kopáček.

Podle něho embargo může vést k růstu dovozů mléčných výrobků, které nebudou moci mlékárny z ostatních unijních států vyvézt do Ruska, do Česka. „Například Poláci, kteří nás mají vedle, se mohou podbízet, aby výrobky udali za každou cenu,“ připustil Kopáček. Podle něho by nárůst dovozů negativně dopadl na tuzemské mlékaře a v důsledku toho i na zaměstnanost.

Opatření bude mít těžký dopad na jihočeskou Madetu, největšího tuzemského zpracovatele mléka. Novinářům to dnes řekl generální ředitel Milan Teplý. České mlékárny společnosti Bongrain Europe ruské sankce poškodí méně, protože pro ně Rusko v současné době není významným odbytištěm, míní zástupce mlékáren Oldřich Obermaier.

„Čtyři pět let se snažíme dostat v co největších objemech na ruský trh, když se nám to podaří, a indexově to narůstá neuvěřitelně, z 200 milionů korun bychom mohli být v příštím roce na třistamilionových tržbách, tak se to zhatí,“ uvedl Teplý. Největší dopad budou mít podle něj sankce na českokrumlovský závod, kde se vyrábí Niva, v Rusku velmi oblíbená. Měsíčně jí Madeta do Ruska vyváží 60 tun a její export rychle roste.

Předseda Českého svazu zpracovatelů masa Jaromír Kloudřekl, že významněji do Ruska vyvážejí masné produkty zhruba jen dvě nebo tři domácí firmy. Nejde však o velký objem produkce. Určité obavy však má z toho, co udělá ztráta ruského odbytiště s unijním trhem. Je podle něj pravděpodobné, že povede k poklesu cen masa. V podobných případech v minulosti Evropská unie svým výrobcům pomáhala například intervenčními nákupy masa do zásob.

Rusko podle šéfa mlékárenského svazu Kopáčka dováží velké množství mléčných výrobků. Z dovozu jsou například zhruba dvě třetiny v zemi zkonzumovaných sýrů. Na druhou stranu je na Rusku coby odběrateli do značné míry závislé také evropské mlékárenství. „Německo, Francie, Nizozemí, to jsou všechno země, které tam mají obrovské objemy vývozů,“ poznamenal Kopáček. Podle Klouda je Rusko do velké míry závislé na dovozech u masa, které dostává především z Německa, Dánska či Belgie, a může mít proto problémy domácí poptávku uspokojit dovozy z jiných částí světa.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv dnes oznámil, že Rusko zakázalo úplný dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny z EU i USA. Roční zákaz dovozu potravinářských a zemědělských produktů se vztahuje i na Austrálii, Kanadu a Norsko. Už ve středu ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret zakazující či omezující dovoz zemědělské produkce ze zemí, které přijaly proti Rusku sankce kvůli ukrajinské krizi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah