RWE couvá z projektu Nabucco, vládu nad plynovodem posílila OMV | E15.cz

RWE couvá z projektu Nabucco, vládu nad plynovodem posílila OMV

plynovod
plynovod
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rakouská energetická skupina OMV koupila od německé společnosti RWE její téměř 17procentní podíl v projektu plynovodu Nabucco. Oznámily to dnes firmy. Finanční podmínky transakce však nezveřejnily.

Plynovod Nabucco by měl do Evropy přivést plyn z oblasti Kaspického moře a snížit její závislost na dodávkách z Ruska. OMV již koncem loňského roku uvedla, že jedná o koupi podílu od RWE. Obě firmy dosud v projektu držely po 16,67 procenta akcií.

Konsorcium Nabucco vede společnost OMV. Součástí konsorcia je také maďarský podnik MOL, turecký Botas, bulharský BEH a rumunský Transgaz. Britský koncern BP už loni v květnu oznámil, že z projektu odstupuje.

Podle původních plánů měl být plynovod dlouhý zhruba 4000 kilometrů. Podle kritiků je ale projekt příliš nákladný a rozsáhlý, nehledě na problémy s konkurencí a rizika politických změn v zemích, jimiž má plynovod vést. Proto byla navržena kratší varianta Nabucco West v délce asi 1300 kilometrů.

Původní varianta by si podle odhadů vyžádala investici přes 12 miliard dolarů (téměř 24 miliard korun). Měla by navíc potíže se zajištěním dostatečných dodávek plynu k plnému využití přepravní kapacity.

Trasa plánovaného plynovodu:

Mapa plánovaného plynovodu Nabucco Autor: CC BY-SA 3.0: Tchor - Wikimedia Commons

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah