RWE od prosince zdraží plyn o 240 korun | E15.cz

RWE od prosince zdraží plyn o 240 korun

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Miroslav Chaloupka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Průměrná domácnost, která odebírá plyn od firmy RWE, si od poloviny prosince připlatí 240 korun. Skupina RWE totiž od 19. prosince zdraží plyn pro domácnosti v průměru o devět procent. Vyšší ceny souvisí s oslabením koruny vůči americkému dolaru, oznámil mluvčí společnosti Martin Chalupský. RWE letos zdražuje plyn již počtvrté, celkem firma za celý rok ceny zvedla o necelých 30 procent.

Průměrná domácnost, která plynem vaří, ohřívá vodu a topí, si tak nově připlatí o 240 korun měsíčně více. Domácnosti, která plynem jen vaří, zdraží dodávky o 11 korun.

„Kvůli masivnímu oslabení koruny se nám prodražují nákupy plynu, který pořizujeme za dolary. Pokud bychom nepřistoupili ke zvýšení cen, způsobilo by nám to do konce roku ztráty v řádu stovek milionů korun,“ řekl Chalupský.

Vývoj na měnovém trhu a také vyšší ceny ropy letos nutily plynárenské společnosti opakovaně zdražovat. Chalupský předpokládá, že když se tyto hlavní faktory na začátku příštího roku budou vyvíjet bez výrazných výkyvů, firma by znovu v brzké době zdražovat neměla.

Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) od příštího roku zdraží domácnostem také elektřina, a sice o 3,4 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah