Schváleno. MOL může koupit 44 stanic Lukoilu, rozhodl ÚOHS | E15.cz

Schváleno. MOL může koupit 44 stanic Lukoilu, rozhodl ÚOHS

Schváleno. MOL může koupit 44 stanic Lukoilu, rozhodl ÚOHS
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15

ČTK, pav

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) schválil prodej 44 čerpacích stanic Lukoilu maďarské společnosti MOL. Rozhodnutí už nabylo právní moci, řekl dnes ČTK předseda ÚOHS Petr Rafaj. Podle něj fúze nevzbuzuje vážné obavy z podstatného narušení hospodářské soutěže.

Úřad zkoumal dopad transakce na maloobchodní prodej motorových paliv, maziv a doplňkového zboží. V případě maloobchodního prodeje pohonných hmot tržní podíl spojujících se firem nepřekročí 15 procent. Problém podle ÚOHS nenastane ani na lokálních trzích. Působí zde dostatečné množství jiných firem, podíl společnosti MOL po fúzi nikde nepřekročí hranici 25 procent.

Cílem skupiny MOL je posílení přítomnosti na tuzemském trhu a v regionu střední a východní Evropy. Počet čerpacích stanic skupiny MOL v Česku se po dokončení této transakce a koupě sítě AGIP od společnosti ENI zvýší na 318. MOL v Česku provozuje sítě Pap Oil a Slovnaft. Lukoil již dříve uvedl, že zvažuje prodej některých aktiv ve východní Evropě, aby se mohl soustředit na ruské projekty. „Tato akvizice (ruská) je důležitý krok při dalším posilování naší přítomnosti na českém trhu a naplňování strategického cíle, kterým je pozice předního hráče v regionu střední a východní Evropy,“ uvedl již dříve viceprezident skupiny MOL pro maloobchod Lars Höglund.

Lukoil také informoval, že prodá 75 čerpacích stanic v Maďarsku a 19 na Slovensku maďarské firmě Norm Benzinkút. Druhá největší ruská ropná společnost tak pokračuje ve výprodeji východoevropských aktivit poté, co již na konci července oznámila prodej 240 čerpacích stanic a šesti skladů pohonných hmot na Ukrajině rakouské firmě AMIC Energy Management.

Skupina MOL je mezinárodní ropná a plynárenská společnost se sídlem v Budapešti. Vlastní síť víc než 1700 čerpacích stanic v 11 zemích napříč střední a jihovýchodní Evropou. Na českém trhu letos v květnu oznámila koupi 125 čerpacích stanic Agip. Vedle toho na tuzemském trhu provozuje 24 čerpacích stanic Slovnaft a 125 stanic Pap Oil.

Největší koncentrace pump v Evropě

Nejrozsáhlejší sítí čerpacích stanic v ČR zůstává Benzina, která ke konci loňského roku měla 338 stanic. Skupina MOL celkem působí ve více než 40 zemích a zaměstnává téměř 29 tisíc lidí po celém světě. Skupina rovněž provozuje čtyři rafinerie a dva petrochemické závody v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvatsku.

Česko je zemí s největší koncentrací čerpacích stanic v Evropě. O konsolidaci trhu se mluví několik let. Marže z prodeje benzinu a nafty se pohybují kolem pěti procent a jsou jedny z nejnižších v sektoru maloobchodu.

Počet čerpacích stanic v Česku
Veřejné 3745
Neveřejné 2600
S vymezeným přístupem 573
Celkem 6918

Autor: ČTK, pav
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!