Schwarzenberg vzkázal Němcům: Vaše kritika Temelínu je nemístná

„Dnes se často a mnohdy emocionálně diskutuje o německém odklonu od jádra a o jeho důsledcích - stejně jako o českém rozhodnutí dále rozvíjet jadernou energii. Důležité přitom je brát ohled na svrchovanost v rozhodování každé země,“ zdůraznil šéf české diplomacie.
Schwarzenberg poznamenal, že Česko není jedinou zemí v Evropě, která získává elektřinu z jádra. „Neznám však jiný podobný případ, kdy by soused vyvíjel tak velký tlak, aby druhou stranu odradil od jejího záměru, jako je tomu proti Temelínu. Nemluvě o často přehnaných zprávách v bulvárním tisku o výpadcích,“ píše ministr.
Schwarzenberg také připomněl, že Česko respektuje a podporuje německé rozhodnutí nahradit využívání jaderné energie obnovitelnými zdroji. „A to i navzdory skutečnosti, že životně důležité dodávky energie ze severu na jih Německa proudí přes Česko, a extrémně přetěžují českou přenosovou síť,“ dodal Schwarzenberg.
Nehlasitějšími kritiky dostavby Temelína jsou Bavoři
Výstavbu dalších dvou bloků temelínské elektrárny v Německu nejhlasitěji kritizují Bavoři; odmítavé stanovisko k elektrárně vedle tamních ekologických aktivistů zaujalo i mnichovské ministerstvo životního prostředí.
Právě bavorské straně český ministr vzkázal: „Zaujmout hned od počátku odmítavé stanovisko budoucí debatě nijak nepomůže. Tady mají povinnost zejména politici, aby to, čeho se v posledních letech dosáhlo, se lehkovážně nedávalo v sázku, čímž by se vyslaly špatné signály.“
Schwarzenberg svůj příspěvek zveřejnil den před konáním veřejné debaty Němců s českými odborníky o Temelínu, která se uskuteční v bavorském Pasově. Ministr doufá, že tato diskuze, kterou Němcům stejně jako Rakušanům nabídla česká vláda, se setká s větším pochopením.