Servis vrtulníků Sokol zajistí české armádě jejich polský výrobce | E15.cz

Servis vrtulníků Sokol zajistí české armádě jejich polský výrobce

W-3A Sokol
W-3A Sokol
• 
ZDROJ: Alan Lebeda via Wikimedia Commons (GFDL 1.2)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Opravy deseti vrtulníků Sokol ve výzbroji české armády bude do roku 2021 zajišťovat polský výrobce helikoptér PZL Świdnik z koncernu AgustaWestland. Rámcovou smlouvu v hodnotě do 991 milionu korun bez DPH, která zahrnuje generální opravu osmi ze strojů, v úterý podepsali zástupci ministerstva obrany a polské firmy.

„Práce provedené na základě této smlouvy umožní provoz vrtulníků Sokol podle potřeb naší armády na dalších až deset let,“ uvedlo ministerstvo obrany. Generální oprava čeká osm vrtulníků W-3A Sokol v nejbližších dvou letech. O dalším využití sokolů se mezi ministerstvem a armádou v minulých letech živě diskutovalo, nakonec byla zvolena varianta jejich dalšího využití.

Vedle údržby, dodávek náhradních dílů a aktualizace programového vybavení podepsaný kontrakt zahrnuje také výcvik a školení posádek i pozemního technického personálu. „Platby se přitom uskuteční výhradně podle skutečně vykonaných prací a celkový limit rámcové smlouvy nemusí být vyčerpán,“ upozornilo ministerstvo.

Podle ministerského náměstka Daniela Koštovala se sekci vyzbrojování a akvizic podařilo oproti předcházející servisní smlouvě vyjednat výrazně lepší cenové a další podmínky.

Strojům končí životnost

„Povedou nejen k úspoře finančních prostředků, ale také k významnému zvýšení provozuschopnosti celé flotily v následujících letech,“ zdůraznil. Přímo se zahraničním výrobcem ministerstvo obrany letos v únoru uzavřelo také smlouvu o servisní podpoře transportních letadel CASA.

Vrtulníky W-3A Sokol jsou ve výzbroji českého letectva od poloviny 90. let. Vedle armádní přepravy a výcviku zabezpečují také leteckou záchrannou službu v Karlovarském a Plzeňském kraji, úkoly Letecké pátrací a záchranné služby pro celé území státu a jsou využívány v rámci Integrovaného záchranného systému ČR, třeba při povodních, požárech nebo v programu MEDEVAC (Medical Evacuation).

Generální oprava osmi vrtulníků je nezbytná kvůli jejich končící životnosti. Loni byly takto opraveny dva vrtulníky. Modernizace každého z nich stála 110 milionů korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah