Skandál se novějších motorů netýká, zjistil VW během pár hodin | e15.cz

Skandál se novějších motorů netýká, zjistil VW během pár hodin

Volkswagen v USA
Volkswagen v USA
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německý koncern Volkswagen vyloučil možnost, že by se manipulace s emisními testy týkaly rovněž jeho novějších naftových motorů EA 288. Firma tak učinila několik hodin poté, co oznámila, že zkoumá, zda manipulace při měření emisí, které byly odhaleny u staršího motoru EA 189, nebyly možné také u první verze motoru EA 288 plnící normu Euro 5.

Německý spolkový úřad pro dohled nad automobilovým trhem již dříve oznámil, že novější verze motorů EA 288 plnící normu Euro 6 je v pořádku a nemusí být svolána k opravě. „Po důkladném přezkoumání je nyní jasné, že ani automobily s motory EA 288 v normě Euro 5 nejsou vybaveny žádným nepřípustným softwarem (umožňujícím manipulaci s emisními testy),“ uvedl Volkswagen.

Starší verze motorů EA 288 v normě Euro 5 se používala v Německu například u oblíbených modelů Golf. Pokud by se ukázalo, že tyto motory umožňují manipulaci s emisními testy, mohl se celý skandál podle analytika automobilového průmyslu Ferdinanda Dudenhöffera rozšířit o miliony vozů.

Hodnota spadla o třetinu

Volkswagen v září přiznal, že do zhruba 11 milionů aut s naftovými motory po celém světě instaloval software, který umožňuje manipulovat s výsledky měření emisí. Nárůst počtu problémových vozů by pro firmu znamenal vyšší náklady na jejich svolávání do servisů, mohl by rovněž zvýšit případné pokuty od regulátorů a výdaje na právní spory.

Největší skandál v osmasedmdesátileté historii Volkswagenu již srazil tržní hodnotu podniku o třetinu, donutil k odchodu generálního ředitele společnosti a vedl k vyšetřování po celém světě.

V EU 8,5 milionu vozů

Minulý týden Volkswagen oznámil, že kvůli skandálu svolá v Evropské unii do servisů zhruba 8,5 milionů vozů s naftovým motorem.

Volkswagen si již na náklady spojené se skandálem vytvořil rezervu 6,5 miliardy eur (176 miliard korun). Řada analytiků však předpokládá, že tato rezerva nebude dostatečná. V samotných Spojených státech Volkswagenu například hrozí pokuta až 18 miliard dolarů (436 miliard korun).

V Americe o diselgate téměř nikdo neví, tvrdí šéf asociace autobazarů

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery