Škoda Auto svolá na Slovensku kvůli emisní aféře 32 tisíc aut | E15.cz

Škoda Auto svolá na Slovensku kvůli emisní aféře 32 tisíc aut

Logo Škody Auto
Logo Škody Auto
• 
ZDROJ: Jan Rash/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na Slovensku bude svoláno do servisů až 32 tisíc vozidel značky Škoda v souvislosti s emisní aférou koncernu Volkswagen, do kterého mladoboleslavská automobilka patří. "Jde o 26 tisíc aut dovezených přímo importérem plus šest tisíc individuálně koupených," uvedl jednatel společnosti Škoda Auto Slovensko Karel Sklenář.

S odvoláním na vyjádření slovenského dovozce vozidel Škoda to napsal portál hnoline.sk.

Vozidla budou svolána do servisů v březnu, účast bude podle Sklenáře dobrovolná. Škoda Auto Slovensko již loni uvedla, že problém ohledně vozidel vybavených dieselovými motory, které umožňují obcházet měření emisí, se týká modelů Fabia II, Roomster, Rapid, Octavia II, Yeti, Superb II. Škoda Auto má ze všech značek dlouhodobě nejsilnější postavení na slovenském trhu s novými vozy, kde v minulém roce prodala 16570 osobních automobilů.

Z dřívějších informací dovozců značek skupiny VW vyplývá, že na Slovensku prodali dohromady 46 tisíc vozidel, kterých se týká emisní aféra. Kromě 26 tisíc importérem dovezených vozidel značky Škoda šlo o 14809 aut značky Volkswagen, 3278 aut Audi a 2577 vozů značky Seat. Tyto údaje nezahrnují vozy, které si Slováci sami dovezli z ciziny.

Aféra vypukla loni v září, kdy americká Agentura pro životní prostředí obvinila koncern VW, že její turbodieselové motory pod typovým označením EA 189 ve verzi Euro 5 jsou schopné obcházet homologační emisní měření. Řídící jednotka rozpozná, když se vůz podrobuje emisnímu testu a přejde na ekologický režim, při kterém vůz produkuje výrazně nižší množství škodlivin. Vozy s motorem typu EA189 ve verzi Euro 5 se už v Evropě neprodávají, celkově jsou ale problematické motory namontované v 11 milionech aut koncernu VW po celém světě, z toho je asi 1,2 milionu škodovek.

[|Investoři podají na VW žalobu na stabiliony eur. Nelíbí se jim propad akcií]]

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah