Škoda Electric vyrábí dalších 25 trolejbusů za 500 milionů pro Rigu | E15.cz

Škoda Electric vyrábí dalších 25 trolejbusů za 500 milionů pro Rigu

Trolejbus Škoda 31Tr SOR
Trolejbus Škoda 31Tr SOR
• 
ZDROJ: DPMB

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Škoda Electric dodá do lotyšské Rigy dalších 25 trolejbusů za víc než 500 milionů korun. Jejich výroba už začala. Loni převzal tamější dopravní podnik Rigas Satiksme prvních 25 nízkopodlažních kloubových vozidel. Plzeňské strojírny uzavřely v červenci 2013 několikaletý kontrakt v celkové hodnotě až 2,6 miliardy korun na celkem 125 vozů. Nyní nabyla účinnosti druhá část smlouvy, řekl vedoucí obchodu Petr Kasenčák. Součástí smlouvy je i možnost opce na dalších 38 trolejbusů.

„Nově jde o 25 trolejbusů, které jsou vybaveny pomocným dieselovým agregátem, díky němuž mohou jezdit mimo trakční vedení. Součástí je klimatizace, informační systém i zařízení, které zaznamenává počet cestujících,“ uvedl. Škoda Electric pomohla v rámci tendru zajistit financování zakázky, tedy postupné splácení dodávek po osm let přes Českou spořitelnu a Exportní garanční a pojišťovací společnost.

V Rize, kde žije přes 650 tisíc obyvatel, funguje 19 trolejbusových linek, které ročně přepraví 45 milionů cestujících. Škodovácké trolejbusy tam jezdí už od roku 1955. Současná zakázka tak navazuje na 150 trolejbusů Škoda 24 Tr za 1,5 miliardy korun, které tam plzeňské strojírny prodaly v letech 2007 až 2009. Kromě trolejbusů jezdí v Rize také nízkopodlažní škodovácké tramvaje ForCity Alfa.

Škoda Electric letos prodá 270 až 280 trolejbusů, téměř stejně jako loni. Podnik přitom pracuje jen na dvě směny, zatímco loni, kdy prodal 298 vozů, vyráběl téměř deset měsíců na tři. Letos plánuje tržby 5,6 miliardy korun, z toho trolejbusy mají tvořit 3,1 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah