Škoda Power dodá do Turecka turbosoustrojí za stovky milionů | E15.cz

Škoda Power dodá do Turecka turbosoustrojí za stovky milionů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Plzeňská Škoda Power ze skupiny Doosan dodá do Turecka turbínu a generátor do nové paroplynové elektrárny o výkonu 900 megawattů, kterou v Turecku staví společný podnik ČEZ a energetické firmy Akenerji elektrik Üretim. Plzeňský výrobce turbín uspěl ve výběrovém řízení vypsaném společností GE Energy Product France, řekl šéf Škody Power Jiří Šmondrk. Celková hodnota kontraktu je ve stovkách milionů korun.

„Vítězství v tomto tendru je velkým úspěchem. Turecko je mimořádně zajímavý trh s velkým potenciálem. Jsme rádi, že se nám podařilo navázat na vynikající referenci z elektrárny Soma, kam jsme dodali v letech 1985 až 1995 šest parních turbín o celkovém výkonu 990 MW,“ dodal Šmondrk.

Škoda Power získala kontrakt na dodávku turbosoustrojí s kompletním příslušenstvím o výkonu 320 MW pro paroplynový cyklus Erzin CCGT Hatay. Jde o parní turbínu Škoda s generátorem GE pro nově budovanou elektrárnu na zemní plyn o výkonu 900 MW. Zdroj Hatay-Erzin bude vyrábět elektřinu s využitím moderních technologií spalování, která splňuje evropské standardy emisí, uvedl Šmodrk.

Přímým zákazníkem plzeňské strojírny je GE Energy, která s firmou Gama zajišťuje dodávku celé elektrárny a je také dodavatelem plynových turbín a generátoru. Investorem projektu je turecká Akenerji elektrik Üretim AS s českým ČEZ. Provozovatelem, vlastníkem elektrárny a konečným zákazníkem Škody je turecká Egemer Elektrik Üretim AS. Uvedení zdroje do komerčního provozu je plánováno na druhou polovinu roku 2014.

Turecko je pro Škodu Power velmi úspěšným teritoriem. Nyní tam má podnik v různé fázi realizace čtyři projekty s osmi turbínami Škoda o celkovém výkonu 1270 MW, navíc už v roce 2007 byla uvedena do provozu turbína o výkonu 40 MW v elektrárně Erdemir.

Škoda Power je výrobce a dodavatel zařízení pro elektrárny, především strojoven parních turbín. V portfoliu má turbíny výkonů od pěti do 1250 MW. Podnik předloni v prosinci koupila za 11,5 miliardy Kč jihokorejská strojírenská skupina Doosan. Škoda Power s ročními tržbami k osmi miliardám korun zaměstnává přes 1100 lidí a trvale posiluje své postavení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah