Škoda v prvním čtvrtletí investovala přes 2,5 miliardy

Škoda Auto

Škoda Auto Zdroj: 7/Jiri Kotatko

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto meziročně zvýšila v letošním 1. čtvrtletí investice o 71 procent na více než 2,5 miliardy korun. Jde o investice do rozšíření výrobní kapacity tuzemských závodů, uvedl mluvčí firmy Jozef Baláž. Firmě v prvních třech měsících roku vzrostl meziročně zisk o 11,8 procenta na 209 milionů eur, tedy na téměř 5,2 miliardy korun a tržby o 8,4 procenta na 2,9 miliardy eur, tedy téměř 72 miliard.

Letošní investice podle Baláže směřují zejména do rozšíření kapacity tuzemských výrobních závodů v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí. V mladoboleslavském závodě se podle něj například pracuje na rozšíření kapacity výrobní linky na 1200 aut denně, z které budou sjíždět české modely Rapid, Octavia a španělské vozy sesterské značky Seat Toledo.

Další investice jdou podle Baláže do závodu ve Vrchlabí, který společnost přestavuje tak, aby tam mohla vyrábět převodovky DQ200. V Kvasinách zase vznikne nová svařovna. Loni firma v prvním čtvrtletí podle Baláže investovala 350 milionů korun. Automobilka investuje do rozšíření výrobních kapacit závodů, protože chce v roce 2018 prodávat přes 1,5 milionu aut ročně.

Automobilka kromě tržeb a zisku zvýšila také počet aut dodaných zákazníkům. V období od ledna do března se zvýšil o 11,8 procent na 242.700 vozů, což byl čvrtletní rekord automobilky. Z toho dodávky v Číně stouply o více než osm procent na 59.200 aut. Produkce automobilky v prvním čtvrtletí vzrostla o 13,8 procenta na 199.000 automobilů.