Sněmovna: Vyvlastňování pozemků kvůli těžbě končí | E15.cz

Sněmovna: Vyvlastňování pozemků kvůli těžbě končí

těžba uhlí
těžba uhlí
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vlastníci domů a pozemků nad ložisky nerostných surovin, zejména uhlí, se už zřejmě nebudou muset obávat, že jim těžařská firma kvůli těžbě jejich majetek vyvlastní. Sněmovna dnes v závěrečném čtení schválila novelu horního zákona, která možnost vyvlastnění kvůli těžbě ze zákona vypouští. Návrh ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident republiky.

Změnu zákona kritizovala levicová opozice. Menšina poslanců ČSSD a KSČM z hospodářského výboru doporučila předlohu zamítnout. Předseda výboru Milan Urban (ČSSD) tvrdil, že novela může způsobit tak velké škody, že to může být v budoucnu hodnoceno jako velezrada. Kateřina Konečná (KSČM) prohlásila, že zákon možná „rozbourá hospodářskou politiku státu“.

Naopak rozhodnutí sněmovny přivítala ekologická organizace Greenpeace. „Pro tisíce občanů Horního Jiřetína, Černic a Karviné ohrožených vyvlastňováním kvůli uhlí pod jejich domovy je to skvělá zpráva. Většina poslanců dala přednost zájmům těchto obyčejných lidí před zájmy uhlobaronů Tykače a Bakaly, kteří proti zrušení totalitních vyvlastňovacích paragrafů tvrdě lobbovali. Považujeme nicméně za těžko uvěřitelné, že za vlastníky dolů až do posledního okamžiku bojovali poslanci ČSSD, kteří mají ambici vystupovat jménem obyčejných lidí ohrožených zájmy velkých korporací. Jde o drsné, politováníhodné a doufejme, že pouze jednorázové selhání demokratické levice,“ uvedl vedoucí energetické a klimatické kampaně Grenpeace ČR Jan Rovenský.

Lidé žijící v oblastech těžby uhlí jsou nyní chráněni územními limity. Ty by však mohly v příštích letech přestat platit. Zrušení možnosti vyvlastění jim má přinést větší jistotu, že o svůj majetek nepřijdou. Podle současného zákona můžou těžební firmy nabývat potřebné nemovitosti také vyvlastněním. Právě to Sněmovna dnes ze zákona vypustila.

Podle vlády tak vlastníci domů a pozemků dotčených těžbou získají lepší možnost domoci se řádného odškodnění nebo finančního vyrovnání.

Poslanec VV Milan Šťovíček řekl, že na obecnou úpravu vyvlastnění nebude mít tato změna zákona vliv a i nadále bude možné vyvlastňovat pozemky například pro stavbu dálnic. Šťovíček je starostou Litvínova, který by prolomení těžebních limitů dostalo na samý okraj těžební jámy.

Ministerstvo průmyslu a obchodu předpokládá, že od roku 2015 by případný postup za limity těžby uhlí v severních Čechách mohl záviset výhradně na dohodě vlastníků pozemků, pod kterými se uhlí nachází, a těžebních společností. Do roku 2014 zatím stát o prolomení limitů neuvažuje.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah