Solek získal miliardy na stavby solárních elektráren v Chile | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Solek může získat další miliardy na stavby elektráren v Chile

bru

Skupina Solek uzavřela prostřednictvím své dcery Solek Holding předběžnou dohodu s investiční bankou Natixis o financování o celkovém objemu sto milionů dolarů (2,49 miliardy korun). Ty plánuje využít na výstavbu a následnou správu solárních elektráren o instalovaném výkonu 125 megawattů.

„Předmětem dohody je poskytnutí první tranše seniorního dluhového financování,“ oznámil Solek. Formu financování skupina neupřesnila.

Solek uvádí, že poptávka po dodávkách fotovoltaických elektráren rychle roste. „Postavené a připojené elektrárny budeme prodávat jen zčásti, část portfolia zůstane ve vlastnictví skupiny Solek,“ uvedl zakladatel skupiny Zdeněk Sobotka. Solek se tak rozhodl i vzhledem k aktuální situaci spojené s pandemií koronaviru. „Většina investic podléhá vysoké volatilitě na trzích, zatímco efektivní čisté zdroje elektřiny představují pro investory určitou stabilní kotvu,“ dodal Sobotka.

Chtěl bych v solárech hrát první ligu, říká energetický vizionář z Čech podnikající v Chile

Skupina považuje chilský trh za perspektivní mimo jiné proto, že tamní vláda ve svém programu Energy 2050 chce už v roce 2035 vyrábět šedesát procent veškeré energie z obnovitelných zdrojů.

Solek vznikl před deseti lety. Firma již realizovala více než desítku fotovoltaických projektů nejen v Chile, ale i v Česku, na Slovensku a v Rumunsku o celkovém instalovaném výkonu přes 36 megawattů. Solek už v Chile postavil několik elektráren, které prodal například kanadskému fondu Carbon Free, fondu Arroyo nebo francouzskému Reden. S těmito kupci má také uzavřené smlouvy na výstavbu dalších elektráren v hodnotě přesahující miliardu korun. V Chile Solek dlouhodobě plánuje postavit solární elektrárny o instalovaném výkonu 250 megawattů.

Solek spouští fond investující do solárních elektráren v Chile
Na Karvinsku má vyrůst teprve druhá výrobna biometanu v Česku

Autor: bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!