Soud přezkoumal další pohledávky za OKD, uznal jedinou | e15.cz

Soud přezkoumal další pohledávky za OKD, uznal jedinou

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Krajský soud v Ostravě dnes přezkoumal další pohledávky za společností OKD, která je od loňského května v úpadku. Dnešní řízení se týkalo pěti pohledávek dohromady za více než čtyři miliardy korun. Insolvenční správce Lee Louda z nich uznal jedinou: pohledávku Technické univerzity v Košicích, která se týkala 10.814 korun, což je neuhrazená cena za kalibraci defektoskopu. Správce popřel například pohledávku společnosti Veolia Průmyslové služby za 3,6 miliardy korun, což měla být náhrada škody za neplnění rámcové smlouvy za období až do roku 2029.

Dnešní přezkumné řízení by mělo být posledním, soud už přezkoumal všechny pohledávky za OKD. "Nemůžeme nikdy vyloučit, že přijde ještě nějaká přihláška. Buď bude odmítnuta pro opožděnost, anebo by to mohla být nějaká zapomenutá přihláška zahraničního věřitele ze zemí EU, která by musela být zohledněna, a případně by mohl být ještě nějaký zvláštní přezkum. Ale spíš to vylučuji," řekl ČTK Louda.

Věřitelé podali k soudu celkem více než 570 přihlášek a žádali po OKD dohromady přes 24,3 miliardy korun. Insolvenční správce ale většinu popřel, uznal jen pohledávky za zhruba 2,8 miliardy korun. Věřitelem OKD s největšími uznanými pohledávkami je skupina Advanced World Transport (AWT), která přihlásila pohledávky za více než 460 milionů korun.

Věřitelem s největšími neuznanými pohledávkami je banka Citibank, která přihlásila pohledávky za více než deset miliard korun. Jde o dluhopisy, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR) jako majitel OKD, a společnost OKD za ně ručila. Citibank držitele dluhopisu zastupuje. Mezi držiteli jsou i investiční fondy sdružené v neformálním uskupení Ad Hoc Group (AHG), které je majitelem většiny hlasovacích práv v NWR.

Nejdůležitějším datem nyní pro OKD a všechny věřitele firmy bude 15. červen, kdy se bude schůze věřitelů, kteří na ní budou schvalovat reorganizační plán. "Všichni věřitelé budou mít šanci se k tomu vyjádřit, ať už přímo na schůzi, nebo prostřednictvím hlasovacích lístků, a tím by se měl jasně dál odvíjet osud OKD buď pro reorganizaci, jak všichni doufáme a předpokládáme, nebo jiným způsobem, to znamená případně konkurzem," řekl Louda.

Pokud věřitelé reorganizační plán schválí, bude OKD dál fungovat a řídit se tímto plánem. Znamenalo by to, že OKD koupí za 80 milionů korun státní podnik Prisko, který se postará o další provoz dolů. Konkurz by znamenal zánik podniku, rozprodej jeho majetku a bezprostřední propouštění.

OKD se dostalo do úpadku kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Věřitelé pak firmě povolili reorganizaci. V OKD nyní i s dodavatelskými firmami pracuje víc než 10.000 lidí. Firma už udělala řadu úsporných opatření. Jedním z hlavních bylo v březnu ukončení těžby v Dole Paskov. Postupně se mají zavírat i ostatní doly, poslední z nich pravděpodobně v roce 2023.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah